« strana 246 »

Toxoplasma

rubrika: Populárně naučný koutek


Do rukou se mi dostala druhá zajímavá knížka od Jaroslava Flegra (první se jmenuje Zamrzlá evoluce aneb je to jinak, pane Darwin), která popisuje historii objevů týkajících se vlivu parazita Toxoplasma na lidskou psychiku, chování a dokonce i vzhled. Dvě dekády výzkumu, prováděného především na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, ale také na špičkových amerických a britských pracovištích, ukázaly, že toxoplasma ovlivňuje společenskost, podezřívavost a svědomitost nakažených osob, prodlužuje jejich reakční doby, výrazně zvyšuje riziko dopravní nehody a u žen ovlivňuje pravděpodobnost narození potomka mužského pohlaví.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Samoléčení velkých bolestí - neuro-emoční integrace očními pohyby (EMDR) IV

rubrika: Populárně naučný koutek


U dětí funguje systém zpracování informace ("trávení" emočních traumat) rychleji než u dospělých. David Servan-Schreiber to ve své knížce dokládá vlastní zkušeností, kterou nabyl v Kosovu, kam několik měsíců po skončení války přijel jako konzultant specializovaný na problémy emočních traumat. Nejdříve zde tedy převyprávím tuto příhodu, potom se přesunu ke vztahu mezi EMDR a snovou fázi spánku, a poslední část této série zakončím dopadem EMDR na psychiatrickou a psychoanalytickou praxi.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Břeclavské labutě

rubrika: Vinárna U Čerta


Písnička je krátká, ale citově velmi prolnutá. Video je dost mizerné, ale svým způsobem vlastně také něčím zvláštním prolnuto. Jako bychom tu píseň poslouchali s pohledem přes deštěm smáčené okno směrem do Břeclavi.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Non serviam

rubrika: Povídání


Počátkem listopadu loňského roku jsem do rubriky Povídání přišel s Dokonalou prázdnotou. Ne, nedělám si legraci, ani sebedestrukční rezignaci, Dokonalá prázdnota je název knížky od Stanislawa Lema, a já jsem tehdy slíbil, že přijdu s "božaty" a "nebožaty". Ani teď si nedělám legraci, ale vyčkejte, hned to osvětlím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Ráda se miluje...

rubrika: Vinárna U Čerta


... ráda jí, a navíc si ještě ráda zpívá...

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Papua - Nová Guinea

rubrika: Prezentační koutek


je přímořský stát v Oceánii. Sousedí s Indonésií. 80 % rozlohy země leží na ostrově Nová Guinea. Zbylých 20 % tvoří asi 600 malých ostrovů.

Astra


Celý článek »

komentářů: 4         


Samoléčení velkých bolestí - neuro-emoční integrace očními pohyby (EMDR) III

rubrika: Populárně naučný koutek


David Servan-Schreiber svoji knížku o uzdravení bez léků a bez lékařů zásobil nejrůznějšími příběhy a poznatky ze své praxe. Nevynechal samozřejmě ani dvě kapitoly týkající se EMDR. Vzhledem k tomu, že knížka je poměrně obsáhlá a skoro každá kapitola by stála za to, abych z ní zde něco vyextrahoval, tak jsem ty poznatky a příběhy zatím vynechával. Nyní učiním výjimku. V poznámce ke druhé části série o EMDR (část první, část druhá) jsem se zmínil o jedné zajímavé a k tomuto tématu velmi poučné příhodě, kterou teď v dnešní části přetlumočím:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  242  243  244  245    246    247  248  249  250 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »