« strana 246 »

Třetí kultura

rubrika: Filosofický koutek


V roce 1995 vydalo americké nakladatelství Simon & Schuster knížku The Third Culture od spisovatele a literárního agenta Johna Brockmana, který žije střídavě v New Yorku a Bethelemu v Connecticutu. Do rukou se mi dostal její český překlad z roku 2008, který jsem zakoupil (jak jinak) v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Co je to třetí kultura? Pokusím se to naznačit s pomocí úvodu této knížky, je však třeba mít stále na mysli, kdy knížka vyšla. Kniha svým způsobem pojednává o něčem, co zde bylo uvedeno v Sokalově mystifikaci I a II:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Panenka

rubrika: Vinárna U Čerta


Když jsem se brouzdal tím podivným světem...

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Halucinace

rubrika: Populárně naučný koutek


Ve svém pojednání o poruchách vnímání reality jsem mezi ně zařadil halucinace. Na internetu můžete na toto téma najít mnoho populárně naučných zdrojů - kupříkladu zde jsou dva stručnější: Halucinace a bludy, Halucinace; a tady je jeden delší: Halucinace. V knížce Kvantová duše jsem na ně také narazil, a protože mě ta úvaha zaujala, předkládám ji k posouzení:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Noční hlídač

rubrika: Vinárna U Čerta


Tohle je poslední skutečná letní noc, a budu ji hlídat až do kuropění.

Lucifer a Fleret


Celý článek »

komentářů: 0         


Porucha vnímání reality

rubrika: Pel-mel


Ze svého okolí a z internetových sdělovacích zdrojů nabývám pocitu, že čím dál tím větší počet lidí začíná ztrácet kontakt s realitou, a ten proces se neustále zrychluje. Nejde jen o neuvěřitelný nárůst obezity, stupňující se absurdita silničních masakrů, patologická intenzita narkomanie či celebritní mánie (o to hůř, že se zpravidla týká "celebrit", které nic skutečně tvořivého neprodukují) atd., ale i o zdánlivě podřadné a neškodné efekty. Mám na mysli situace, kdy lidé nejsou schopni vnímat a analyzovat triviální podněty okolní reality.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Taurin

rubrika: Populárně naučný koutek


Energetické nápoje jako třeba Big Shock nebo Red Bull se v posledních deseti letech staly velmi vyhledávaným prostředkem k zahnání únavy, vylepšení nálady i paměti. Energetický nápoj obsahuje zpravidla kofein a aminokyselinu taurin v množství 300-4000 mg v jednom litru; nesmí však obsahovat alkohol. Poměrně nedávno lidé vypozorovali, že taurin v kombinaci s kofeinem a značným množstvím cukru má silně stimulační účinky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Sokalova mystifikace II

rubrika: Populárně naučný koutek


Sokalova mystifikace je však nejefektivnější tam, kde činí kulturní, filosofické či politické závěry z rozvoje fyziky a matematiky. Znovu a znovu přeskakuje Sokal z korektní vědy, aniž by argumentoval, k absurdním implikacím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Eldorado

rubrika: Povídání


Vzpomíná si ještě vůbec někdo z vás, co je to Eldorado?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  242  243  244  245    246    247  248  249  250 . . . . . . . . . .  311  312  313  314  315   »