« strana 247 »

Samoléčení velkých bolestí - neuro-emoční integrace očními pohyby (EMDR) III

rubrika: Populárně naučný koutek


David Servan-Schreiber svoji knížku o uzdravení bez léků a bez lékařů zásobil nejrůznějšími příběhy a poznatky ze své praxe. Nevynechal samozřejmě ani dvě kapitoly týkající se EMDR. Vzhledem k tomu, že knížka je poměrně obsáhlá a skoro každá kapitola by stála za to, abych z ní zde něco vyextrahoval, tak jsem ty poznatky a příběhy zatím vynechával. Nyní učiním výjimku. V poznámce ke druhé části série o EMDR (část první, část druhá) jsem se zmínil o jedné zajímavé a k tomuto tématu velmi poučné příhodě, kterou teď v dnešní části přetlumočím:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Čmáranice

rubrika: Pel-mel


"Jaký je to paradox, jaká ironie... Je to podivná říše, v níž nemoc může znamenat zdraví a normální stav může být nemocí... v níž se skutečnost nevnímá v bdělém stavu, ale v opojení." - Oliver Wolf Sacks, Muž, který si pletl manželku s kloboukem a jiné klinické povídky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Samoléčení velkých bolestí - neuro-emoční integrace očními pohyby (EMDR) II

rubrika: Populárně naučný koutek


Metoda EMDR vychází z myšlenky, že v každém z nás je nějaký mechanismus "trávení" emočních traumat. Terapeuti, kteří praktikují metodu EMDR, nazývají tento mechanismus "adaptační systém zpracování informace". Jedná se o poměrně jednoduchou představu - všichni zakoušíme po celý život traumata "s malým t". Většinou však ke vzniku posttraumatického syndromu nedochází. Stejně jako trávicí soustava z potravy odebere všechno, co je pro organismus užitečné a nezbytné, a ostatní odvrhne, nervová soustava vyjme užitečnou informaci - "poučení" - a za několik dní se zbaví emocí, myšlenek a fyziologické aktivace, které už nejsou nutné, protože událost patří minulosti.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Samoléčení velkých bolestí - neuro-emoční integrace očními pohyby (EMDR) I

rubrika: Populárně naučný koutek


Předchozí série o srdeční koherenci, harmonie mezi srdcem a emočním mozkem, zdokumentovala, kterak je tento stav blahodárný pro náš organismus, poněvadž umožňuje snadněji dospět k onomu stavu "proudění", který znamená spokojenost. Dále pak ukázala, že máme k dispozici jednoduchou, účinnou metodu, která je dostupná každému a zřejmě vytváří podmínky k nastolení srdeční koherence. Na závěr pak bylo řečeno, že v případech, kdy je přístup k našemu vnitřnímu zdroji koherence zablokovaný a tuto metodu použít nelze, existuje ještě jiná metoda, neuro-emoční integrace očními pohyby.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Palác Beyberleyi v Istanbulu

rubrika: Prezentační koutek


Palác je bývalé letní sídlo sultánů v Turecku. Byl postaven v letech 1861 - 1865 na místě staršího dřevěného sídla. Stojí na břehu Bosporu a je přehlídkou přepychu a bohatství Osmanské říše. Palác tvoří celý komplex budov včetně harému. Je to reprezentační empírový palác, kam se v roce 1865 přestěhoval sultán Abdulmecit I. i se svým dvorem. Stavba paláce byla prý tak nákladná, že ve velké míře přispěla ke státnímu bankrotu v roce 1876. Přepychové řešení interiéru věrně ctí tradice pohádkových sultánských paláců, jen jeho styl je méně orientální.

EvaO


Celý článek »

komentářů: 0         


Už vím, jak bude zhruba vypadat poslední příspěvek na NČ 20. prosince 2012

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


V úterý ke mně díky Axině po internetu doputovala výzkumná zpráva Už víme, proč Mayové předpověděli konec světa, publikovaná prvního dubna tohoto roku na stránkách VTM (čemuž jsem porozuměl tak, že se jedná o Vědecko-technický magazín). Zpráva se navíc nachází v rubrice Vesmír, což mi připadá velmi trefné, neboť po jejím zevrubném prostudování jsem pochopil, že konec světa, který tak brilantně předpověděli Mayové, přijde z vesmíru.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Kde, kdy, já a ty

rubrika: Vinárna U Čerta


Zcela nečekaně se do mého zorného pole dostala písnička od Vladimíra Merty, kterou zazpíval v doprovodu Marthy Elefteriadu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  243  244  245  246    247    248  249  250  251 . . . . . . . . . .  348  349  350  351  352   »