« strana 245 »

Zkoumání paměti

rubrika: Pel-mel


Otestujte si paměť. Kolik z uvedených slov si dokážete zapamatovat?

jablko; stůl; koberec; pes; procházka; deka; noc; prostěradlo; květiny; sny; měď; čajník; židle; spánek; peřina; měsíc; klobouk; pyžamo; kniha.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Hospodská

rubrika: Vinárna U Čerta


Pro dnešní posezení ve vinárně U Čerta jsem si připravil jednu starší písničku od Karla Plíhala.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


La dolce vita

rubrika: Pel-mel


V roce 1960 natočil Federico Fellini film La dolce vita (Sladký život) a hlavní roli svěřil Marcellu Mastroiannimu. Film je v podstatě řadou volně spojených příběhů a epizod, s nezvyklou otevřeností popisujících mravní rozklad vyšších italských společenských kruhů. Jeho ústřední postavou je novinář Marcello, člověk v podstatě vážný a seriózní, který však při své práci poznal sladký život vyšší společnosti a podlehl mu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Skalní věže a kláštery Meteora v Řecku

rubrika: Prezentační koutek


Eroze pískovcových skal vytvořila během miliónů let ve středním Řecku v Thesálské rovině mohutný komplex skalních věží. Je nazývaný Meteora podle dojmu, že se vznáší vysoko nad zemí (meteoro = vznášející se). Podle geologů se tyto útvary objevily asi před 60 miliony let v třetihorách a vznikly mimo jiné i díky zemětřesení. Skalní pilíře jsou z hnědého pískovce.

EvaO


Celý článek »

komentářů: 0         


Malý princ v nás

rubrika: Pel-mel


Zatímco klasičtí pohádkoví hrdinové často vstupují do začarovaného lesa, kde zrají v dobrodružných setkáních, Malý princ se vydává na galaktickou cestu. Co asi znamenají planety, které navštívil, a jejich podivní obyvatelé? Co má jeho zkoumání společného s námi? Jedná se snad jen o panoptikum bizarních případů pro zasmání? Mají nás tito obyvatelé planet připravit na herecký soubor divadla dospělého světa? Nebo snad reprezentují různé aspekty naší vlastní "stínové osobnosti", jak by řekl C. G. Jung?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Ukolébavka pro Alexandru

rubrika: Vinárna U Čerta


Padla na mě sentimentální únava, a tak jsem ze dna tajné krabičky vyndal plyšovou dívku, která ke mně kdysi přiletěla z kosmických dálav.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Pohoří egocentričnosti

rubrika: Pel-mel


Jean Piaget (9. srpna, 1896 – 16. září, 1980) byl švýcarský filosof, přírodní vědec a vývojový psycholog, dobře známý pro své studium dětí a pro svou teorii kognitivního vývoje. Abychom si mohli vyzkoušet Piagetovo slavné zkoumání vývoje mysli, budeme potřebovat jeden dětský subjekt a nějakou trojrozměrnou krajinu, nejlépe tři hory z papírmašé, i když si docela dobře vystačíme i s hromádkou knih nebo nějakými polštářky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  241  242  243  244    245    246  247  248  249 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »