« strana 242 »

Paraziti manipulátoři - zloději těl

rubrika: Populárně naučný koutek


V předchozí části věnované toxoplasmě (Toxoplasma - parazit manipulátor) bylo naznačeno, jak tento parazitický prvok dokáže se svým hostitelem manipulovat. Autor zdroje, Jaroslav Flegr, věnuje následující kapitolu tomu, jak omylem zjistil, že toxoplasma mění lidskou povahu. Je to velmi zajímavé vyprávění, okořeněné faktem, že samotný vypravěč je toxoplasma-pozitivní. Dříve než se k ní dostanu, bych zde s pomocí odborných vsuvek (boxů, viz Toxoplasma) zrekapituloval, co všechno obnáší pro hostitele často dost tristní zápas parazitů se svými hostiteli.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Gorila

rubrika: Pel-mel


Z čeledi hominidé jsme tady už měli lidi a šimpanze. Dnes si něco povíme o gorilách, mírumilovných vegetariánech. Gorily jsou největší žijící primáti a mnohé z jejich života bylo dlouho obestřeno tajemstvím. Teprve nedávno se zjistilo, že gorily používají nástroje - kameny jako kladivo, listy jako ubrousky a klacky, kterými měří hloubku vody.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Známky galaktické diaspory I

rubrika: Astronomický koutek


Existuje kuriózní časová verze Fermiho paradoxu (Kde tedy všichni jsou? II), s jejíž nejslavnější formulací přišel roku 1992 Stephen Hawking, když si položil otázku "Kde jsou všichni cestovatelé časem z budoucnosti?" Hawking na základě jejich nepřítomnosti došel k závěru, že cestování z minulosti do budoucnosti se prostě nekoná.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Pomeranče Hieronyma Bosche

rubrika: Vinárna U Čerta


Hieronymus Bosch mě po několik let fascinoval. V jeho obrazech jsem viděl zrcadlový obraz lidské pospolitosti.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Krása a děs a naopak

rubrika: Pel-mel


Hildegarda z Bingenu, desáté dítě z jedné německé šlechtické rodiny z 12. století, platí v poněkud prořídlých řadách spisovatelek za tak trochu filosofku. Její názory však nemají zrovna filosofické kořeny: už v dětství totiž zakoušela velmi jasná a krásná "vidění". Jedním z prvních bylo vidění krávy von Bingenových, jak rodí tele. To bezbranné zvíře viděla velice zřetelně: "bílé... s různobarevnými skvrnami na čele, nohou a na hřbetě". Když se pak její předtucha naplnila, užaslá matka své dcerce novorozené tele věnovala. Po dalším vidění, to bylo Hildegardě osm, následovala další odměna - rodiče ji poslali do místního kláštera, kde strávila zbytek života.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


La Folie

rubrika: Vinárna U Čerta


Jedna z mých nejoblíbenějších písní od The Stranglers, což jsou něco jako škrtiči.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Kouzelné hory a jezera

rubrika: Prezentační koutek


Prezentace obsahuje na 40 snímků kouzelně krásných hor a jezer, ležících většinou na území Kanady a Spojených států amerických.

Josef K.


Celý článek »

komentářů: 3         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  238  239  240  241    242    243  244  245  246 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »