« strana 242 »

Logopedická báseň o stavu nitra

rubrika: Poetický koutek


Yorika


Celý článek »

komentářů: 1         


Dítě v nás

rubrika: Pel-mel


"Každé dítě je do jisté míry génius a každý génius je do jisté míry dítě."
(Arthur Schopenhauer)

V únoru 1943, měsíc před vydáním vyprávění Malý princ, uveřejňuje nejčtenější francouzský autor svůj Dopis vyhnanci. Adresátem je Léon Werth, jeho přítel. S dosti temnou skepsí popisuje Antoine de Saint-Exupéry krizi moderního fragmentarizovaného vědomí:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Manipulace myslí na farmě

rubrika: Pel-mel


Když v roce 1950 zemřel slavný levicový spisovatel George Orwell, E. Howard Hunt, tehdejší ředitel CIA (který se později proslavil během Watergate), okamžitě vyslal své agenty do "Anglie poblíž Londýna" s úkolem přesvědčit vdovu po Orwellovi, aby jim prodala filmová práva na Farmu zvířat.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Fraktály

rubrika: Prezentační koutek


Fraktál je geometrický objekt. Termín pochází z latinského fractus - rozbitý.

 

Astra


Celý článek »

komentářů: 10         


Toxoplasma - parazit manipulátor

rubrika: Populárně naučný koutek


Podle manipulační hypotézy řada druhů parazitů mění chování svého hostitele tak, aby se snáze dostali z původního nakaženého hostitele do nového, nenakaženého. Například parazit, který k dokončení svého životního cyklu potřebuje, aby nakaženého hostitele pozřel dravec určitého druhu (a nakazil se tak), je často schopen měnit chování i vzhled nakaženého jedince takovým způsobem, že se tento stane s větší pravděpodobností kořistí tohoto dravce. Infikovaný jedinec je například méně opatrný, je nápadnější, více se pohybuje v otevřeném prostoru nebo pomaleji reaguje na nebezpečné podněty.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Pouto k druhým

rubrika: Pel-mel


Život je boj. A takový boj nestojí za to vést jen pro něj samý. Stále hledáme smysl svého bytí za hranicemi "únavy ze sebe samého", máme-li použít pěknou formulaci francouzského sociologa Alaina Ehrenberga. Abychom dále vyvíjeli snahu žít, potřebujeme jiný důvod než pouhé přežití.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Trubadůrská

rubrika: Vinárna U Čerta


Tak tahle píseň přišla jako na zavolanou.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  238  239  240  241    242    243  244  245  246 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »