Pel-mel


« strana 1 »

Pierot a Kolombína


Jednou se potkali. On a ona. Chvíli se okukovali. Časem si rozdělili role. On se stal Pierotem, ona Kolombínou. Čas běžel jako splašený kůň a Pierot s Kolombínou na jeho hřbetě. Jednou řekla Kolombína Pierotovi: „Kam jsi dal toho časového koně.“  Pierot odvětil: „Do stáje.“

 

Lucifer


V sále už se zhaslo, jen reflektory svítí,

komedie právě začíná,

krásná Kolombína za ruku tě chytí

a pak ti vhodí růži do klína.

 

Opona je krásná jenom z jedné strany

i ona má přece rub a líc

a ten kousek nebe je jen malovaný

a těch pár slov běžných umím taky říct.

 

To, co ti nejvíc závidím,

to lidské oko nevidí …

 

Pierot nikdy nevhodil Kolombíně růži do klína. Odmítal trhat v parcích kytky, ani je nakupovat v květinářstvích. Kolombíně se to nelíbilo. Musela se s tím však nějak smířit. Na Pierotovi se jí líbilo, že uměl pobavit. Rozesmát. Někdy i naštvat. Občas to v jejich svazku vypadalo jako v italské domácnosti. Pierot uměl bavit a vypouštět zajímavé filosofické úvahy, Kolombína se starala o vše ostatní.

 

A vrásky na tvém čele rychle skryje šminka,

Pieroti přece nestárnou.

Pak zvonek smíchu v sále najednou zacinká

a tvoje oči omládnou.

 

Opona je krásná jenom z jedné strany …

 

(Jaroslav Wykrent)

 

Pierot se rozhodl, že koně ze stáje zase vyvede. Kolombína zneklidněla a zeptala se: „Kam pojedeme?“ Pierot s nonšalancí odvětil: „Kam budeš chtít.“

 


komentářů: 3         


Vesmírná prda


Předkládám krátké povídání o prdění. Zařadit ho do rubriky Povídání jsem se rozhodl o nezařazení, jelikož se sice jedná o jakési povídání, ale v podstatě je to jenom nějaké prdění. Každému, kdo to bude číst, doporučuji, aby se nejdřív pořádně vyprděl. Je to zdraví velmi přínosné a objem vašeho těla se částečně zmenší. Hubnutí je zdraví též prospěšné.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Oslava Tondových narozenin


V sobotu 15. 3. 2025 jsem zajel oslavit narozeniny jednoho kamaráda, který bydlí kousek za hranicemi Prahy nepříliš daleko od Nových Butovic. V posledních měsících jsem měl problém dorazit do nejbližšího obchodu v NB, natožpak jít na delší procházku po Praze. Tondovi jsem však slíbil, že na jeho narozeniny se třeba i doplazím. Což se mi nakonec povedlo.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Umělá inteligence je prý soucitnější než odborníci na duševní zdraví


Umělá inteligence (UI, anglicky AI - artificial intelligenceI) je inteligence projevovaná stroji, zejména počítači s vhodným programovým vybavením, a zároveň je to obor informatiky zabývající se tvorbou takových počítačových systémů. Ty řeší komplexní úlohy jako je rozpoznávání či klasifikace, např. v oblastech zpracování obrazu (ve formě pixelů) či zpracování psaného textu či mluveného jazyka (ve formě počítačového kódu), nebo plánování či řízení na základě zpracování velkých objemů dat. AI je jistě velmi podnětným přínosem. Může nám hodně pomáhat. Časem možná už skoro ve všem. Otázkou je, jestli se lidé nakonec nestanou „domácími mazlíčky“ AI. Následuje výňatek na toto téma z článku v Live Science.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Rozdíly mezi mužským a ženským mozkem


Mezi ženami a muži je zřetelný rozdíl. Tělesný a psychický. Kdysi jsem začal tomu říkat jin a jang. Slovní spojení jin a jang má původ ve starodávné čínské filosofii, které popisuje dvě navzájem opačné a doplňující se síly, jež se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru, všude kolem nás i v nás. Jin přestavuje temnotu (ženství, pasivní sílu) a jang světlo (mužství, tvořivou sílu), což je reprezentováno symbolem Tchaj-ťi tchu (viz Harmonie), přičemž tečky opačné barvy symbolizují, že v každé ze sil se nachází i opačná síla. Jin a jang se nevylučují, jsou na sobě závislé, dají se dále dělit na jin a jang, vzájemně se mohou podporovat a měnit. Jejich koexistence závisí na tom, jak spolu dokáží harmonizovat. Následuje výtažek z článku v Live Science na toto téma.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Karavana mraků


Dívám se dívám, říkáte mi rozkoš být jezdcem z žuly celý zavalen. Ó jak se deru z toho temna ven. Můj svale opilý oč náhle jsi mi bližší, protože taková strašná nehybnost je jen důkaz opilosti vyšší. Tohle napsal Josef Kainar a zhudebnil Vladimír Mišík. Dávám to jako předehru k písni Karavana mraků od Karla Kryla. Obojí mě nesmírně oslovilo.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Hatšepsut


První faraónkou ve starověkém Egyptě byla Hatšepsut. Následovaly ji Nefertari, Nefertiti a Kleopatra. Druhé dvě byly manželkami faraónů, měly však výsadní postavení. Hatšepsut, někdy též Hatšepsovet, byla královna 18. dynastie, která vládla v letech 1479–1458 př. Kr. V titulatuře a na vyobrazeních tato panovnice vždy vystupovala jako muž – faraon. Byla dcerou Thutmose I, a protože sňatky mezi blízkými příbuznými v královské rodině nebyly tehdy ničím neobvyklým, záhy se stala chotí svého nevlastního bratra Thutmose II.  Hatšepsut se někdy nazývala dětskou verzí svého jména – Hatusu. Její trůnní jméno znělo Ma'atkare' – „Maat je duší Reovou“.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


100letý kalendář ohlašuje nejchladnější jaro v Česku


Toto je poslední únorový příspěvek. V sobotu se začíná březen, který meteorologové označují za první jarní měsíc. Astronomický první jarní den bude 20. března v okamžiku jarní rovnodennosti. Jaké bude letošní jaro, teplé nebo studené? Mnozí klimatičtí odborníci tvrdí, že díky činnosti člověka dochází ke globálnímu oteplování. Někteří z nich tento jev v poslední době přejmenovali na globální změnu klimatu, což znamená, že lokálně se může i ochladit. Podle 100letého kalendáře by ve střední Evropě mělo být nejchladnější jaro za posledních 100 let. K tématu jsem našel na portálu Poznat svět článek, ze kterého předkládám výňatky.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Ponorková nemoc


Původně jsem chtěl napsat filosofickou úvahu na téma, jak jsem pochopil, že jsem nic nepochopil. Trochu jsem si chtěl zahrávat s Friedrichem Nietzschem, kulečníkovými koulemi, markýzem de Sadem a podobnými prkotinami, ale sešlo z toho. Pochopil jsem totiž, že mám ponorkovou nemoc, což v následujících řádcích osvětlím.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Dehumanizace zbraňových systémů


Vracím se k románu Stanisława Lema Mír na Zemi. Předkládám několik pasáži z části, v níž si hlavní hrdina Ijon Tichý otevře knihu Dehumanization trend in weapon systems of the twenty first century or upside-down evolution. Stanisław Lem s nezanedbatelným časovým předstihem výstižně nastínil, čehož začínáme být svědky dnes.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«     1    2  3  4  5 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  161  162  163  164  165   »