Pel-mel


« strana 2 »

Stručný popis mojí ranní návštěvy praktického lékaře


U praktika ani noha. Veplula jsem tam majestátně se slovy - nic mi neschází, jen pár léků, a lascivně jsem mu podala lékařskou zprávu od mojí plicařky. A hlavně každému - sestře samozřejmě taky, podala jsem jednu studentskou pečeť z hořké čokolády s dalšími slovy - to máte na nervy.

 

Astra


Celý článek »

komentářů: 27         


Tlapky na střeše


O veverkách se ví, že se žijí v lesích a v parcích, prakticky na celém území naší země, ale že se budou vyskytovat i v naší zahradě, jsem opravdu nečekala. Žijeme v malém satelitu u Brna, v blízkosti polí, lesíků a průmyslových hal. Občas sem zabloudí nějaký ten zajíc, srnka, nebo bažant a před pár lety jsme si všimli, že jedna veverka chodí sbírat pod sousedovic lísku oříšky. Občas na mě zvědavě jukala od plotu. Rezavá potvůrka, ale děsně rychlá, ani vyfotit mobilem se nenechala. Čas od času jsme ji pak zaznamenali v rohu zahrady, ale jen tak zdálky.

 

Marky


Vše se změnilo loni v zimě, kdy k nám začala chodit pravidelně na zahradu, loupala starou kůru z lípy a nosila ji v tlamičce někam pryč. Pak se pokusila několikrát ukrást přehoz z houpačky. To se jí sice nepovedlo, ale snažila se. Podařilo se mi natočit její drzý pokus o loupež.

 

Se to zaseklo…

 

Chtěla přehoz odnést na veliký stříbrný smrk, který je na hranici naší a sousedovy zahrady. Pochopili jsme, že si tam veverka zřejmě chystá hnízdo a nechávali jsme jí na terase lískové oříšky a slunečnicová semínka. Někdy v dubnu, se nám po tújích začalo promenádovat malinkaté veverčátko, levitovalo na koncích větviček jako nějaký provazochodec. Byla to taková malá myška s huňatým ocáskem. Začali jsme mu říkat Pizizubka, podle večerníčku s Křemílkem a Vochomůrkou. Netuším, jestli je Pizizubka holka nebo kluk, ale když už jsme mu dali to jméno, tak ho bereme jako kluka. Doufali jsme jen, že ho nechytí nějaký dravec, kterých tady kolem nad poli hlídkuje každý den celkem, dost a už jsem zažila, jak zřejmě krahujec chytil svoji oběť (asi myš nebo ještěrku) přímo u naší terasy.

 

Pizizubka samozřejmě neušel pozornosti kočičí party. Kočky z něj jsou naprosto nadšené a vyhlížejí, kdy se kámoš s luxusním ocáskem zase objeví. Veverčák si troufá čím dál blíž, nemá problém poskakovat po terase, chodí nám po parapetu u obýváku a provokuje kocoury.

 

Ty jo, veverka!

 

Někdy jistí situaci ze střechy.

 

Kuk

 

Brzy po ránu, když ještě skoro spím, poslouchám veverčí tlapky, jak pobíhají nade mnou po střeše, je to jako malá dešťová přeháňka. Zřejmě Pizizubka tančí nějaký ranní rituální tanec mezi solárními panely. Zrzavý artista umí šplhat i po fasádě, tak vždycky doufám, že uvidím jeho huňatý ocásek u okna, mám potom nějak hezčí celý den.


komentářů: 35         


Ráj


Už jste někdy odešli z divadelního představení o přestávce? Já s manželem občas ano, někdy se nám po zhlédnutí první části představení zdá, že čekání na jeho konec by bylo zbytečné plýtvání času. Radši si koupíme na zbytek večera lahev červeného a zatlačíme slzu nad cenou vstupenek.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 6         


Malá óda na Agathu


Napadlo vás někdy, že spisovatelé by měli být i tak trochu psychology? Spisovatel totiž musí zvlášť pečlivě vykreslit charaktery jednotlivých osob příběhu, aby bylo jejich chování uvěřitelné. Jedním z míst, kde se v beletrii můžete setkat s psychologií, jsou detektivní romány. Úspěšní autoři detektivek musí být proto velice dobrými pozorovateli a znalci lidské povahy. Nejlépe psychologicky propracovanými románovými postavami bývají zločinci, jejich oběti a samozřejmě postava detektiva. Hlavně u vrahů se můžeme setkat se zajímavými psychopatickými osobnostmi, které dokážou své odchylky před okolním světem šikovně tajit. Psychologie v praxi.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 5         


V bublině


Touto úvahou bych chtěla navázat na předchozí články o psychologii mezilidské komunikace (Proč v té polívce není hrášek? Chápeš, co tím chci říct? Mars není Venuše a Inteligentní lidé jsou plni pochybností). Dnes především na ten posledně jmenovaný, protože bych se chtěla bavit o problémech při komunikaci, o zvláštních brýlích, přes které se díváme na svět a lidi kolem sebe. A podle kterých také s ostatními komunikujeme. Dnes se často pro tento jev používá přirovnání k lidem v bublině.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 12         


Dopisy Karla Klostermanna Betty (Barboře)


Sedmého února jsem slavil narozeniny. Při této příležitosti jsem se sešel s empetrem v Nových Butovicích. Nejdříve v jedné restauraci, kde nás v podobě jedné sklenky vína oběma obsloužila robotí ruka. Pak jsme šli do jiné restaurace, kde se k nám připojil empetrův známý R. Tam jsme pili pivo, asi tři každý, ale mohu se mýlit. V čem se ale mýlit nemohu je, že jsem od empetra dostal k narozeninám knížku. Jako autor je uveden Karel Klostermann, nicméně ji z jeho pozůstalosti připravili Kristina Kaiserová a Ivan Martinovský. Celá knížka je věnována dopisům Karla Klostermanna jeho druhé ženě Barboře, kterou Klostermann něžně nazýval Betty. Klostermann byl český spisovatel německé národnosti, který se vyskytoval převážně na Šumavě a psal převážně česky. To se týká i dopisů Bettyně. V knížce je u každého z nich však uveden i německý překlad. Už jenom ty dopisy představují dost objemné a kvalitní literární dílo. 50 dopisů, první z nich je z března 1889, poslední z února 1919. Úvodu knížky vévodí úvaha Karla Klostermanna, která je mi velmi blízká, a proto jsem se rozhodl, že vám ji předložím (doslova a do písmene):

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Proč nejezdí metro ze Zličína na ruzyňské letiště


Na konci názvu asi měl být otazník i vykřičník. Proč?! To se vám pokusím v krátkém a neplánovaném příspěvku naznačit. Tahle otázka s vykřičníkem se ke mně občas už po léta vrací jako bumerang. S ještě větší vehemencí však poté, když byl dokončen úsek trasy metra A do Motola. Podotýkám, že s velikým jásotem, nadšením a úpěnlivou vizí, že se pražské metro konečně brzy dokope až na své hlavní letiště. Brzy?!

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«   1    2    3  4  5  6 . . . . . . . . . .  153  154  155  156  157   »