« strana 220 »

Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru I

rubrika: Populárně naučný koutek


Za rok, kdy na scénu vstoupila moderní věda, můžeme zvolit například rok 1609. Galileo Galilei v Itálii postavil svůj dalekohled a systematicky jím jako první ohledal oblohu. O rok později publikoval dílo Siderus nuncius (Hvězdný posel) a oznámil v něm světu, že kosmos je velmi odlišný od toho, jak si ho, jak si ho lidé dosud představovali, a to v jakékoli podobě a odnepaměti. V tomtéž roce publikoval Johannes Kepler dílo Astronomia nova. A když v roce 1687 vyšly Newtonovy Matematické principy přírodní filosofie, nové vědecké paradigma bylo zpečetěno.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Konspirační teorie

rubrika: Pel-mel


Lidé si odjakživa vymýšleli konspirační teorie, aby si mohli vysvětlit něco, na co by jim stačila ležérně nabroušená Occamova břitva (někdy se píše Ockhamova břitva, latinsky pak Lex parsimoniae). Dříve či později tomu každý člověk alespoň na chvíli propadne. A nyní vám předvedu, kterak mě to popadlo v jistém okamžiku včerejšího dopoledne. (Píšu včerejšího, ale když to píšu, tak se jedná o dnešní dopoledne, které se teprve po vyjití mé konspirační teorie stane dopolednem včerejším.)

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 27         


Zimní čas

rubrika: Pel-mel


Za dva a půl týdne, v neděli 28. října, nastane přechod z letního času na zimní čas. Upozorňuji na to s takovým předstihem proto, aby se někteří jedinci, jimž tato změna neprospívá, mohli včas připravit. Něco podobného probíhá i při přechodu ze zimního času na čas letní, což však špatně prožívá jiná skupina obyvatel, ta postižená přechodem na letní čas se naopak raduje, a naopak. Pojďme si tedy celou tu záležitost tak nějak osvětlit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Supersymetrie

rubrika: Populárně naučný koutek


První kapitola knížky Marcelo Gleisera končí konstatováním, že hledání Jednoty (viz Jednota a Johannes Kepler) se přesunulo od ryzí geometrie k přírodním zákonům. V následující kapitole pak Gleiser popisuje vývoj vědeckého hledání unitární teorie, teorie všeho, která se snaží dosáhnout dokonalé symetrie čili supersymetrie.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Prase - Rovnoprávnější než ostatní

rubrika: Pel-mel


Poslední tři dny zde vládl Populárně naučný koutek, jehož jsem obšťastnil pozoruhodnými úvahami Marcelo Gleisera. Vyhlašuji tedy v tomto směru pauzu s tím, že v záloze mám jeho možná ještě pozoruhodnější úvahy. Pro dnešek jsem se rozhodl opět oživit zoologickou zahradu od Johna Lloyda a Johna Mitchinsona a vyrukovat s nějakým dalším zajímavým zvířátkem. Už jich tady byla celá galerie, od největších až po ty nejmrňavější, z nichž zřejmě nejvíce zaujala Želvuška, která by mohla putovat vesmírem i bez skafandru.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Jednota a Johannes Kepler

rubrika: Populárně naučný koutek


Na konci předchozí části o Jednotě, která byla věnována Mikuláši Koperníkovi, se na scéně objevil Johannes Kepler. Na úvod této části, která je pochopitelně věnována Keplerovi, si nejdříve připomeňme slavnou hru Amadeus od Petera Shaftera, která byla velmi skvostně zfilmována Milošem Formanem. V této hře je vylíčen střet mezi průměrným člověkem a géniem, mezi přizpůsobivostí a revoluční kreativitou, jenž nakonec vyústí v tragédii poté, co zoufalý Antonio Salieri odporným způsobem terorizuje Mozarta, čímž ho dožene k smrti.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jednota a Mikuláš Koperník

rubrika: Populárně naučný koutek


V den své smrti 24. května 1543 konečně spatřil napůl ochrnutý a na lůžko upoutaný Mikuláš Koperník čerstvý výtisk svého díla De revolutionibus orbium coelestium (O obězích nebeských sfér), opus magnum, které shrnuje jeho celoživotní astronomické dílo. Avšak to, co mělo přivodit jeho nejšťastnější den, se mu tragicky zhroutilo. Proč? Odpověď naleznete na konci druhé části o Jednotě.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  216  217  218  219    220    221  222  223  224 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »