« strana 217 »

Dušičková

rubrika: Pohádky


Tahle pohádka bude o princi a princezně, jejichž jména nejsou vůbec důležitá. Říkejme jim tedy On a Ona.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Rozbitá cela

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Moje mladá poezie

rubrika: Poetický koutek


Po delší době jsem ze svých starých písemností vyhrabal sešit s básničkami někdy z počátku osmdesátých let minulého století. Už jsem zde uvedl přinejmenším jednu z těch básní, která se jmenuje Inspirace. Mám takovou nostalgicky poetickou náladu, a tak se s vámi podělím o některé další.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru VI - Temnota přichází

rubrika: Populárně naučný koutek


V závěrečné části této série přichází po malé oblasti podivnosti se skalárním polem na scénu velmi záhadná temná hmota a v jejím závěsu temná energie. Bizarní forma hmoty a ještě bizarnější forma energie, bez nichž se chování našeho vesmíru počínaje inflací a velkým třeskem zatím nedá vysvětlit. Tyto dvě fyzikální entity jsou však stále zahaleny tajemstvím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Chvilka poezie

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Chrám kultury

rubrika: Povídání


Je neděle, během dne by se mělo vyčasit a k tomu ještě jedna hodina k dobru, během týdne by se měl navrátit podzim..., zkrátka a dobře si myslím, že je čas na další povídání. Nebude ode mne, ale navážu na předchozí ukázku z knížky bratří Strugackých Město zaslíbených. Tentokrát to bude velmi zajímavá úvaha, která se týká chrámu kultury, a pronese ji "služebník a apoštol věčného chrámu kultury" Icik Kacman, nejbližší přítel předchozího řečníka a hlavní postavy knížky Andreje Voronina (viz Město zaslíbených). Chrám kultury ozřejmuje Icik v krátké závěrečné části knihy a zde jsou některé její pasáže:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Lidské vynikání a elitářská sebereflexe

rubrika: Filosofický koutek


Dnešní má sanitární sobota bude čelit tváří v tvář filosofickému zániku. Všechno je časem vystaveno možnosti svého zániku. I ty nejvznešenější myšlenky mohou zabloudit do slepé uličky, na jejímž konci je čeká zánik z podstaty nesmiřitelného chaosu. Neexistuje tajný plán, natožpak odtajněný. Neexistuje nic, co by za to stálo, když nedokážeme pohlédnout do vlastního zrcadla. Přenechávám slovo Milanu Machovcovi, jehož filosofické úvahy se zde ujaly s nezvyklým zájmem  - a tady je ta následující, kterou jsem si dovolil lehce, ale bez podstaty přeformulovat a zredukovat:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  213  214  215  216    217    218  219  220  221 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »