« strana 216 »

Chrám kultury

rubrika: Povídání


Je neděle, během dne by se mělo vyčasit a k tomu ještě jedna hodina k dobru, během týdne by se měl navrátit podzim..., zkrátka a dobře si myslím, že je čas na další povídání. Nebude ode mne, ale navážu na předchozí ukázku z knížky bratří Strugackých Město zaslíbených. Tentokrát to bude velmi zajímavá úvaha, která se týká chrámu kultury, a pronese ji "služebník a apoštol věčného chrámu kultury" Icik Kacman, nejbližší přítel předchozího řečníka a hlavní postavy knížky Andreje Voronina (viz Město zaslíbených). Chrám kultury ozřejmuje Icik v krátké závěrečné části knihy a zde jsou některé její pasáže:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Lidské vynikání a elitářská sebereflexe

rubrika: Filosofický koutek


Dnešní má sanitární sobota bude čelit tváří v tvář filosofickému zániku. Všechno je časem vystaveno možnosti svého zániku. I ty nejvznešenější myšlenky mohou zabloudit do slepé uličky, na jejímž konci je čeká zánik z podstaty nesmiřitelného chaosu. Neexistuje tajný plán, natožpak odtajněný. Neexistuje nic, co by za to stálo, když nedokážeme pohlédnout do vlastního zrcadla. Přenechávám slovo Milanu Machovcovi, jehož filosofické úvahy se zde ujaly s nezvyklým zájmem  - a tady je ta následující, kterou jsem si dovolil lehce, ale bez podstaty přeformulovat a zredukovat:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tomio Okamura na Hrad

rubrika: Pel-mel


Blog Tomia Okamury (nyní již vlastně senátora Okamury) jsem skoro pravidelně navštěvoval, protože mě jeho úvahy už před pár lety zaujaly. Od 11. září se tam však už zřejmě díky předvolební aktivitě dlouho nic neobjevovalo, takže jeho proslov k prezidentské kandidatuře, který vyšel v pondělí, jsem objevil až včera. Okamura je zvyklý nazývat věci pravými jmény a ani tentokrát z toho neustoupil. Rozhodl jsem se tedy, že celý ten článek tady zreprodukuji, k čemuž mám od Okamury svolení, a pak se k tomu ještě vyjádřím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru V - Malá oblast podivnosti

rubrika: Populárně naučný koutek


Předešlá část dospěla k závěru, že k tomu, abychom vysvětlili kosmologickou inflaci, tedy nadsvětelnou expanzi, potřebujeme hmotu, která vytváří záporný tlak. Na první pohled to může vypadat jako něco nemožného, ale skutečně existují určité formy hmoty, jež opravdu vytvářejí záporný tlak. Ano jsou bizarní, ale nikoli nemožné. Nejdříve se podíváme, jak si s tím poradil standardní model částicové fyziky, a potom bude řeč o malé oblasti podivnosti, v níž se možná nacházíme.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru IV

rubrika: Populárně naučný koutek


Předchozí část této série byla zakončena poznatkem, že krátce po velkém třesku musel proběhnout nějaký velmi zvláštní fyzikální mechanismus, který se může jevit v rozporu se známými fyzikálními zákony. Problém spočívá v tom, že žádná částice se nemůže pohybovat rychleji než světlo, a přesto se reliktní záření na protilehlých stranách horizontu "tváří", jako by se nacházelo v tepelné rovnováze, k čemuž mohlo dojít pouze tak, že se původně nacházelo v kauzálním kontaktu. Tato záhada bývá nazývána "problém horizontu", k němuž se také přidává "problém plochosti", tedy absence mechanismu, jenž by fyzikálně zajistil plochost prostorové geometrie.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Centrální park v podzimní mlze

rubrika: Povídání


V neděli jsem vyrazil na obhlídku našeho Centrálního parku. Někteří možná znejistíte, jestli jsem si náhodou nezaletěl do New Yorku, kde se na Manhattanu, což je takový specifický ostrov uvnitř New Yorku, nachází slovutný Central Park. Ne, není třeba se pachtit až tak daleko, my tady totiž taky máme Central Park.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Varování určené dětem

rubrika: Poetický koutek


Robert Graves & Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  212  213  214  215    216    217  218  219  220 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »