« strana 218 »

Tomio Okamura na Hrad

rubrika: Pel-mel


Blog Tomia Okamury (nyní již vlastně senátora Okamury) jsem skoro pravidelně navštěvoval, protože mě jeho úvahy už před pár lety zaujaly. Od 11. září se tam však už zřejmě díky předvolební aktivitě dlouho nic neobjevovalo, takže jeho proslov k prezidentské kandidatuře, který vyšel v pondělí, jsem objevil až včera. Okamura je zvyklý nazývat věci pravými jmény a ani tentokrát z toho neustoupil. Rozhodl jsem se tedy, že celý ten článek tady zreprodukuji, k čemuž mám od Okamury svolení, a pak se k tomu ještě vyjádřím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru V - Malá oblast podivnosti

rubrika: Populárně naučný koutek


Předešlá část dospěla k závěru, že k tomu, abychom vysvětlili kosmologickou inflaci, tedy nadsvětelnou expanzi, potřebujeme hmotu, která vytváří záporný tlak. Na první pohled to může vypadat jako něco nemožného, ale skutečně existují určité formy hmoty, jež opravdu vytvářejí záporný tlak. Ano jsou bizarní, ale nikoli nemožné. Nejdříve se podíváme, jak si s tím poradil standardní model částicové fyziky, a potom bude řeč o malé oblasti podivnosti, v níž se možná nacházíme.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru IV

rubrika: Populárně naučný koutek


Předchozí část této série byla zakončena poznatkem, že krátce po velkém třesku musel proběhnout nějaký velmi zvláštní fyzikální mechanismus, který se může jevit v rozporu se známými fyzikálními zákony. Problém spočívá v tom, že žádná částice se nemůže pohybovat rychleji než světlo, a přesto se reliktní záření na protilehlých stranách horizontu "tváří", jako by se nacházelo v tepelné rovnováze, k čemuž mohlo dojít pouze tak, že se původně nacházelo v kauzálním kontaktu. Tato záhada bývá nazývána "problém horizontu", k němuž se také přidává "problém plochosti", tedy absence mechanismu, jenž by fyzikálně zajistil plochost prostorové geometrie.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Centrální park v podzimní mlze

rubrika: Povídání


V neděli jsem vyrazil na obhlídku našeho Centrálního parku. Někteří možná znejistíte, jestli jsem si náhodou nezaletěl do New Yorku, kde se na Manhattanu, což je takový specifický ostrov uvnitř New Yorku, nachází slovutný Central Park. Ne, není třeba se pachtit až tak daleko, my tady totiž taky máme Central Park.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Varování určené dětem

rubrika: Poetický koutek


Robert Graves & Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Město zaslíbených

rubrika: Povídání


Knížky bratrů Strugackých mě dlouhá léta fascinovaly a nasbíral a přečetl jsem si jich pěknou řádku. Pak jsem je na několik let odložil, abych se k nim v posledních dvou letech zase začal vracet. Naposledy jsem tady uvedl pár ukázek z knížky Ďábel mezi lidmi a dnes přicházím s Městem zaslíbených. Děj se odehrává v tajemném městě, jemuž se hrdinové románu zaslíbili, aby mohli sloužit velkému Experimentu, jehož cíl není blíže vysvětlen. Jak se dramatický příběh postupně rozvíjí, zdá se, že v sázce by mohla být i budoucnost lidstva.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tenhle vítr jsem měl rád

rubrika: Vinárna U Čerta


Ve svém sanitárním dni přicházím do vinárny U Čerta s jedním starým albem, které vyšlo v roce 1983 a na kterém spojili své síly Luboš Pospíšil, Ladislav Kantor a Ota Petřina. Z dílny těchto skvělých tvůrců jsem v čertí vinárně ještě nic neměl, takže mi nebývá, než to okamžitě napravit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  214  215  216  217    218    219  220  221  222 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »