« strana 241 »

Menší andělé

rubrika: Povídání


Někdy před rokem mě v jednom knihkupectví zaujala drobnější knížka od Antoine Volodine, snad proto, že se jmenuje Menší andělé. Odnesl jsem si ji domů, samozřejmě za drobný poplatek, a chvíli jsem si ji s jistým úžasem pročítal. Napadlo mě, že bych z ní mohl něco na Neviditelného čerta vypustit, ale pak jsem z toho dnes již mně neznámých důvodů upustil. Možná proto, že ty post-exotické texty (naráty) zní skutečně příliš post-exoticky. A nyní vás s ní přece jenom seznámím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Podprahová poselství

rubrika: Pel-mel


Všímejte si ukrytých poselství všude kolem sebe.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Známky galaktické diaspory II

rubrika: Astronomický koutek


Perkolační teorie - pojmenovaná na základě analogie s vodou procházející kávovými zrny v kávovaru s filtrem (perkolátorem) - byla aplikována na nejrozmanitější úlohy z reálného světa od hydrologie, přes epidemiologii až po studium vlastností materiálů. Aplikována byla též na mimozemskou migraci. Geoffrey Landis, vědec zabývající se letectvím a kosmonautikou, vytvořil jeden z prvních kvantitativních perkolačních modelů předpovídajících, jak by se mimozemská civilizace mohla šířit Galaxií.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Toccata and Fugue in D minor

rubrika: Vinárna U Čerta


Pro dnešek jsem si do čertí vinárny připravil varhanní pohlazení od Johanna Sebastiana Bacha.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Kontrola "čchi" - akupunktura

rubrika: Populárně naučný koutek


David Servan-Schreiber se poprvé setkal s akupunkturou v roce 1980 před svým odjezdem do Spojených států, když ještě studoval medicínu v Paříži. Jeden z jeho tehdejších profesorů se právě vrátil z lidové Číny. Přečetl si knihu francouzského autora Soulié de Morant, který jako první seznámil Západ s akupunkturou, a rozhodl se získat informace přímo u pramene.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Panovačnost (v nás)

rubrika: Pel-mel


Vraťme se k Malému princi, tomu dítěti v nás. Malý princ se vydal na kosmickou cestu, aby navštívil malé planety, asteroidy, a setkal se s jejich podivnými obyvateli. Tito obyvatelé nepředstavují nějaké panoptikum bizarních případů pro zasmání, ve skutečnosti reprezentují různé aspekty naší vlastní "stínové osobnosti".

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Paraziti manipulátoři - zloději těl

rubrika: Populárně naučný koutek


V předchozí části věnované toxoplasmě (Toxoplasma - parazit manipulátor) bylo naznačeno, jak tento parazitický prvok dokáže se svým hostitelem manipulovat. Autor zdroje, Jaroslav Flegr, věnuje následující kapitolu tomu, jak omylem zjistil, že toxoplasma mění lidskou povahu. Je to velmi zajímavé vyprávění, okořeněné faktem, že samotný vypravěč je toxoplasma-pozitivní. Dříve než se k ní dostanu, bych zde s pomocí odborných vsuvek (boxů, viz Toxoplasma) zrekapituloval, co všechno obnáší pro hostitele často dost tristní zápas parazitů se svými hostiteli.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  237  238  239  240    241    242  243  244  245 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »