« strana 241 »

Unavenka

rubrika: Pohádky


Bylo jednou jedno velmi rušné království, někde v samotném nitru rušné galaxie, a tam se jednoho dne královně a královi narodil princ, který už od prvního pohledu působil dojmem, že je velmi unavený.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Kde tedy všichni jsou? II

rubrika: Astronomický koutek


Na téma mimozemšťané zde již byla celá řada článků. Odkazy na většinu z nich naleznete v SETI a podivné ticho. Ve stejné knížce, která je uvedena jako zdroj v předchozím odkazu, mne velmi zaujala jedna kapitola pod názvem Známky galaktické diaspory. První část této kapitoly se zabývá "Fermiho paradoxem" (viz Kde tedy všichni jsou?), který vznikl v době, kdy se Enrico Fermi nalézal ve výzkumné laboratoři v Los Alamos (viz Země je plná, jděte domů, druhý odstavec pod perexem). Pro dnešek jsem připravil něco z této části výše uvedené kapitoly. Ostatní části, které obsahují velmi pozoruhodné úvahy a argumenty, si nechám na svůj příští vstup do Astronomického koutku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Nejlidnatější města světa

rubrika: Prezentační koutek


Prezentace Nejlidnatější města světa byla vytvořena v roce 2004. Od té doby se pořadí měst změnilo. Japonské Tokio je stále nejlidnatějším městem světa, má však již 40 000 000 obyvatel. Na druhém místě je čínské město Čchung-Čching s 29 000 000 obyvatel. Na prahu 21. století žije v městských útvarech až 70 procent světové populace. Dnešní města a městské aglomerace čelí mnoha problémům - poškození životního prostředí, zejména znečištění ovzduší, kriminalitě, sociálním a kulturním konfliktům. Existují studie, z nichž vyplývá, že město zůstává snesitelným místem k životu, pokud počet jeho obyvatel nepřesáhne 500 000.

EvaO


Celý článek »

komentářů: 0         


Šimpanz

rubrika: Pel-mel


Někdy téměř v půli února jsem zde s pomocí Johna Lloyda a Johna Mitchinsona zanechal drobnou informaci o opicích. Jednou z nadčeledí tohoto infrařádu jsou hominoidi, kteří se dělí na dvě čeledi, gibonovití a hominidi (hominidé), k nimž patří orangutani, gorily, šimpanzi a lidé. Dnes si tak trochu posvítíme na šimpanze.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Světelná energie - nastavení biologických hodin

rubrika: Populárně naučný koutek


Doktor Frederick Cook byl zkušený dobyvatel severních polárních krajin v 19. století. Když jeho výprava uvízla v ledu, nikdy neztratil naději, že odolá těm nejkrutějším klimatickým podmínkám. Nečekal však, že největší protivenství nebude fyzického, ale emočního charakteru. Cook a jeho muži, zablokováni na samém začátku zimy, museli přečkat osmašedesát dní úplné tmy.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Vstávej holka

rubrika: Vinárna U Čerta


Nevím proč, ale možná proto, že se tak zakabonilo a reklamní lístek do letních krajin mizí někam do ztracena, vzpomněl jsem si na starší písničku od Karla Plíhala Vstávej holka.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Májová noc májová

rubrika: Pel-mel


Pro dnešní prvomájový den jsem připravil jakési téměř dětské "leporelo" z útržků mých starších básniček.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  237  238  239  240    241    242  243  244  245 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »