Pel-mel


« strana 112 »

Panovačnost (v nás)


Vraťme se k Malému princi, tomu dítěti v nás. Malý princ se vydal na kosmickou cestu, aby navštívil malé planety, asteroidy, a setkal se s jejich podivnými obyvateli. Tito obyvatelé nepředstavují nějaké panoptikum bizarních případů pro zasmání, ve skutečnosti reprezentují různé aspekty naší vlastní "stínové osobnosti".

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Gorila


Z čeledi hominidé jsme tady už měli lidi a šimpanze. Dnes si něco povíme o gorilách, mírumilovných vegetariánech. Gorily jsou největší žijící primáti a mnohé z jejich života bylo dlouho obestřeno tajemstvím. Teprve nedávno se zjistilo, že gorily používají nástroje - kameny jako kladivo, listy jako ubrousky a klacky, kterými měří hloubku vody.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Krása a děs a naopak


Hildegarda z Bingenu, desáté dítě z jedné německé šlechtické rodiny z 12. století, platí v poněkud prořídlých řadách spisovatelek za tak trochu filosofku. Její názory však nemají zrovna filosofické kořeny: už v dětství totiž zakoušela velmi jasná a krásná "vidění". Jedním z prvních bylo vidění krávy von Bingenových, jak rodí tele. To bezbranné zvíře viděla velice zřetelně: "bílé... s různobarevnými skvrnami na čele, nohou a na hřbetě". Když se pak její předtucha naplnila, užaslá matka své dcerce novorozené tele věnovala. Po dalším vidění, to bylo Hildegardě osm, následovala další odměna - rodiče ji poslali do místního kláštera, kde strávila zbytek života.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Šimpanz


Někdy téměř v půli února jsem zde s pomocí Johna Lloyda a Johna Mitchinsona zanechal drobnou informaci o opicích. Jednou z nadčeledí tohoto infrařádu jsou hominoidi, kteří se dělí na dvě čeledi, gibonovití a hominidi (hominidé), k nimž patří orangutani, gorily, šimpanzi a lidé. Dnes si tak trochu posvítíme na šimpanze.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Májová noc májová


Pro dnešní prvomájový den jsem připravil jakési téměř dětské "leporelo" z útržků mých starších básniček.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Dítě v nás


"Každé dítě je do jisté míry génius a každý génius je do jisté míry dítě."
(Arthur Schopenhauer)

V únoru 1943, měsíc před vydáním vyprávění Malý princ, uveřejňuje nejčtenější francouzský autor svůj Dopis vyhnanci. Adresátem je Léon Werth, jeho přítel. S dosti temnou skepsí popisuje Antoine de Saint-Exupéry krizi moderního fragmentarizovaného vědomí:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Manipulace myslí na farmě


Když v roce 1950 zemřel slavný levicový spisovatel George Orwell, E. Howard Hunt, tehdejší ředitel CIA (který se později proslavil během Watergate), okamžitě vyslal své agenty do "Anglie poblíž Londýna" s úkolem přesvědčit vdovu po Orwellovi, aby jim prodala filmová práva na Farmu zvířat.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  108  109  110  111    112    113  114  115  116 . . . . . . . . . .  151  152  153  154  155   »