Pel-mel


« strana 113 »

Pouto k druhým


Život je boj. A takový boj nestojí za to vést jen pro něj samý. Stále hledáme smysl svého bytí za hranicemi "únavy ze sebe samého", máme-li použít pěknou formulaci francouzského sociologa Alaina Ehrenberga. Abychom dále vyvíjeli snahu žít, potřebujeme jiný důvod než pouhé přežití.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Zkoumání paměti


Otestujte si paměť. Kolik z uvedených slov si dokážete zapamatovat?

jablko; stůl; koberec; pes; procházka; deka; noc; prostěradlo; květiny; sny; měď; čajník; židle; spánek; peřina; měsíc; klobouk; pyžamo; kniha.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


La dolce vita


V roce 1960 natočil Federico Fellini film La dolce vita (Sladký život) a hlavní roli svěřil Marcellu Mastroiannimu. Film je v podstatě řadou volně spojených příběhů a epizod, s nezvyklou otevřeností popisujících mravní rozklad vyšších italských společenských kruhů. Jeho ústřední postavou je novinář Marcello, člověk v podstatě vážný a seriózní, který však při své práci poznal sladký život vyšší společnosti a podlehl mu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Malý princ v nás


Zatímco klasičtí pohádkoví hrdinové často vstupují do začarovaného lesa, kde zrají v dobrodružných setkáních, Malý princ se vydává na galaktickou cestu. Co asi znamenají planety, které navštívil, a jejich podivní obyvatelé? Co má jeho zkoumání společného s námi? Jedná se snad jen o panoptikum bizarních případů pro zasmání? Mají nás tito obyvatelé planet připravit na herecký soubor divadla dospělého světa? Nebo snad reprezentují různé aspekty naší vlastní "stínové osobnosti", jak by řekl C. G. Jung?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Pohoří egocentričnosti


Jean Piaget (9. srpna, 1896 – 16. září, 1980) byl švýcarský filosof, přírodní vědec a vývojový psycholog, dobře známý pro své studium dětí a pro svou teorii kognitivního vývoje. Abychom si mohli vyzkoušet Piagetovo slavné zkoumání vývoje mysli, budeme potřebovat jeden dětský subjekt a nějakou trojrozměrnou krajinu, nejlépe tři hory z papírmašé, i když si docela dobře vystačíme i s hromádkou knih nebo nějakými polštářky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Čmáranice


"Jaký je to paradox, jaká ironie... Je to podivná říše, v níž nemoc může znamenat zdraví a normální stav může být nemocí... v níž se skutečnost nevnímá v bdělém stavu, ale v opojení." - Oliver Wolf Sacks, Muž, který si pletl manželku s kloboukem a jiné klinické povídky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Motýl (poukaz k zmrtvýchvstání)


Denní motýli a noční motýli, obecně označovaní jako můry, jsou po broucích nejpočetnější hmyzí skupinou, známe jich na 200 000 druhů. Na rozdíl od mnoha jiných zvířat se názvy pro "motýla" v jednotlivých evropských jazycích vůbec nepodobají; německy se motýl řekne Schmetterling, anglicky butterfly, francouzsky papillon, španělsky mariposa, italsky farfalla, portugalsky borboleta a holandsky vlinder.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  109  110  111  112    113    114  115  116  117 . . . . . . . . . .  154  155  156  157  158   »