Pel-mel


« strana 102 »

Medvěd - Spát, jíst, spát, jíst


Někdy mi připadá, že jsem se zacyklil, ale věřte tomu, že tentokrát rozhodně ne vědomě, možná podvědomě. V každém případě jsem chtěl dnešní chlupatý exemplář ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona zahájit konstatováním, že poslední tři dny zde vládl Populárně naučný a Filosofický koutek. Když jsem šel zkontrolovat, jaký zoologický exemplář tady byl naposledy (Prase - Rovnoprávnější než ostatní), tak jsem zjistil, že jsem ho uvedl téměř stejným konstatováním. Nedá se nic dělat - medvěd se v mé klávesnici už zabydlil a kdybych se ho pokusil vystrnadit, mohlo by to skončit nezanedbatelnou újmou na mém zdraví.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Konspirační teorie


Lidé si odjakživa vymýšleli konspirační teorie, aby si mohli vysvětlit něco, na co by jim stačila ležérně nabroušená Occamova břitva (někdy se píše Ockhamova břitva, latinsky pak Lex parsimoniae). Dříve či později tomu každý člověk alespoň na chvíli propadne. A nyní vám předvedu, kterak mě to popadlo v jistém okamžiku včerejšího dopoledne. (Píšu včerejšího, ale když to píšu, tak se jedná o dnešní dopoledne, které se teprve po vyjití mé konspirační teorie stane dopolednem včerejším.)

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 27         


Zimní čas


Za dva a půl týdne, v neděli 28. října, nastane přechod z letního času na zimní čas. Upozorňuji na to s takovým předstihem proto, aby se někteří jedinci, jimž tato změna neprospívá, mohli včas připravit. Něco podobného probíhá i při přechodu ze zimního času na čas letní, což však špatně prožívá jiná skupina obyvatel, ta postižená přechodem na letní čas se naopak raduje, a naopak. Pojďme si tedy celou tu záležitost tak nějak osvětlit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Prase - Rovnoprávnější než ostatní


Poslední tři dny zde vládl Populárně naučný koutek, jehož jsem obšťastnil pozoruhodnými úvahami Marcelo Gleisera. Vyhlašuji tedy v tomto směru pauzu s tím, že v záloze mám jeho možná ještě pozoruhodnější úvahy. Pro dnešek jsem se rozhodl opět oživit zoologickou zahradu od Johna Lloyda a Johna Mitchinsona a vyrukovat s nějakým dalším zajímavým zvířátkem. Už jich tady byla celá galerie, od největších až po ty nejmrňavější, z nichž zřejmě nejvíce zaujala Želvuška, která by mohla putovat vesmírem i bez skafandru.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Pitný a konzumní režim


Do schránky mé elektronické pošty doputoval text, který se už zřejmě nějakou dobu šíří internetem a týká se nám blahosklonně naordinovaného pitného režimu. To "blaho" se dá skloňovat nejrůznějším způsobem, třeba tak, že i dobrými úmysly může být cesta vydlážděna do pekel, anebo jako dobrácky maskovaná manipulace konzumentů za účelem dobrého zisku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Anděl strážný


Každému z nás byl přidělen anděl strážný. Bez ohledu na to jací jsme, ať dobří či špatní, všem se ke kolébce dostavil.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Kaskdádová teorie


V 50. letech 20. století přišel americký sociální psycholog Solomon Asch na to, že lidé jsou ochotni změnit názor i na poměrně jednoznačné konkrétní záležitosti, a to jenom proto "aby šli s davem". Už Schopenhauer si postěžoval, že "neexistuje mínění, byť sebeabsurdnější, které by si lidé ochotně neosvojili", jakmile se nechají přesvědčit, že je všeobecně akceptované. Je to tím, že lidé jsou ovce a stejně jako tahle chlupatá zvířata nemají ani špetku nezávislého úsudku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  98  99  100  101    102    103  104  105  106 . . . . . . . . . .  154  155  156  157  158   »