Pel-mel


« strana 104 »

K lepšímu životu stačí občas jen mozek a dobrá vůle


Nedávno jsem točil videoblog o zbytečném formalismu, který nás tu až přečasto brzdí. S geniální ukázkou byrokratické blbosti se předvedla minulý měsíc plzeňská věznice. Vyhodila z vězení drogového dealera, který si přišel odsedět desetiletý trest. Proč? Měl propadlý pas. Je třeba říct, že už to, že člověk nastupuje desetiletý trest dobrovolně, je zázrak. Ten zbytek historky je spíš ukázkou nebetyčné hlouposti, lajdáctví a neprofesionality.

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 1         


Tváře doby kamenné


Valná část příslušníků dnešní konzumní společnosti už přírodu kolem sebe vnímá jen sporadicky nebo vůbec. Přichází tak o něco velmi podnětného, ztrácí kontakt s přírodou a tím pádem se svou vlastní podstatou. Těm, kteří jsou schopni přírodu stále ještě vnímat, jistě neuniklo, že některé skalní útvary mají podobu lidské tváře. Jedna kapitola (Tváře doby kamenné) v knížce Naše duše může létat od Marco Bischofa (viz Síť rituálních komunikačních center v magickém ozvučném poli?) se touto tématikou zabývá velmi zajímavým způsobem. Podstatou této kapitoly je kultura velkých skulptur, k čemuž se možná ještě dostanu. Dnes bych zde reprodukoval pouze úvodní část, která se nazývá Vidět všude tváře:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Síť rituálních komunikačních center v magickém ozvučném poli?


Průzkum "posvátné geografie" starých kultur, který prováděli angličtí a němečtí badatelé ve dvacátých a třicátých letech minulého století, prokázal nejen tu skutečnost, že posvátná místa a stavby (hory a vršky, rozcestí a soutoky, kamenné kruhy, mohyly, staré kostely a kaple atd.) jsou spojeny soustavami astronomicky zaměřených linií a samy měly nepochybně astronomický význam. Naznačil také, že tato místa a tyto stavby byly kromě toho součástmi systému rituální komunikace, v němž hrálo velkou roli magické užívání zvuku - cosi jako zvuková technologie. Můžeme si představit, že se přitom různými způsoby zesilovaly, aktivovaly a modifikovaly v přírodě přítomné rytmicky fluktuující energetické procesy, které vyznačují a navzájem spojují určitá místa v krajině.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Olga ad absurdum


Jak jsem kdysi podotkl ve Slově neviditelného čerta, tak pel-mel znamená něco jako směsici čehokoli na přeskáčku, tedy páté přes deváté. S něčím takovým tedy přicházím dnes.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Zářijová


Poslední srpnový týden se skončil, začíná září, což je ještě stále léto, ale takové zářijové, jež se postupně změní na léto babí. Babí léto, též označované jako pozdní léto, je období na konci léta a začátku podzimu, kdy obvykle bývá poměrně sucho, slunečno, teplo a málo větrno. Uvidíme, jak se s tím vypořádá letos. Během babího léta lze často pozorovat volně se vznášející pavučiny drobných pavouků, které lidem v minulosti připomínaly šedé „babské“ vlasy. Odtud pochází název tohoto období.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kresby na planině Nazca


Na náhorní plošině jihoamerického Peru se nachází více než 300 obrazců, tvořených světlými liniemi, vzniklými odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Jednotlivé obrazce jsou zřetelné až při pohledu z letadla nebo balonu a dodnes není jednoznačně prokázáno, z jakého důvodu byly vytvořeny.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Starosti hoďte za hlavu


Asi se budu opakovat, ale nezbývá mi, než tak učinit, neboť mě počátek posledního srpnového týdne z mně neznámých důvodů vyčerpal. (Tedy já ty důvody asi znám, ale nechám si je pro sebe.) A tak jsem opět uchopil knížku Pět Tibeťanů... od Arnolda H. Lanze, z níž jsem tady naposledy použil úvahu na téma Myšlenky jsou jako malé děti. S malými dětmi si lze hrát, ale co dělat se starostmi?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  100  101  102  103    104    105  106  107  108 . . . . . . . . . .  154  155  156  157  158   »