Pel-mel


« strana 105 »

Síť rituálních komunikačních center v magickém ozvučném poli?


Průzkum "posvátné geografie" starých kultur, který prováděli angličtí a němečtí badatelé ve dvacátých a třicátých letech minulého století, prokázal nejen tu skutečnost, že posvátná místa a stavby (hory a vršky, rozcestí a soutoky, kamenné kruhy, mohyly, staré kostely a kaple atd.) jsou spojeny soustavami astronomicky zaměřených linií a samy měly nepochybně astronomický význam. Naznačil také, že tato místa a tyto stavby byly kromě toho součástmi systému rituální komunikace, v němž hrálo velkou roli magické užívání zvuku - cosi jako zvuková technologie. Můžeme si představit, že se přitom různými způsoby zesilovaly, aktivovaly a modifikovaly v přírodě přítomné rytmicky fluktuující energetické procesy, které vyznačují a navzájem spojují určitá místa v krajině.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Olga ad absurdum


Jak jsem kdysi podotkl ve Slově neviditelného čerta, tak pel-mel znamená něco jako směsici čehokoli na přeskáčku, tedy páté přes deváté. S něčím takovým tedy přicházím dnes.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Zářijová


Poslední srpnový týden se skončil, začíná září, což je ještě stále léto, ale takové zářijové, jež se postupně změní na léto babí. Babí léto, též označované jako pozdní léto, je období na konci léta a začátku podzimu, kdy obvykle bývá poměrně sucho, slunečno, teplo a málo větrno. Uvidíme, jak se s tím vypořádá letos. Během babího léta lze často pozorovat volně se vznášející pavučiny drobných pavouků, které lidem v minulosti připomínaly šedé „babské“ vlasy. Odtud pochází název tohoto období.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kresby na planině Nazca


Na náhorní plošině jihoamerického Peru se nachází více než 300 obrazců, tvořených světlými liniemi, vzniklými odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Jednotlivé obrazce jsou zřetelné až při pohledu z letadla nebo balonu a dodnes není jednoznačně prokázáno, z jakého důvodu byly vytvořeny.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Starosti hoďte za hlavu


Asi se budu opakovat, ale nezbývá mi, než tak učinit, neboť mě počátek posledního srpnového týdne z mně neznámých důvodů vyčerpal. (Tedy já ty důvody asi znám, ale nechám si je pro sebe.) A tak jsem opět uchopil knížku Pět Tibeťanů... od Arnolda H. Lanze, z níž jsem tady naposledy použil úvahu na téma Myšlenky jsou jako malé děti. S malými dětmi si lze hrát, ale co dělat se starostmi?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Binturong - Přivoň si k mému popcornu


Ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona jsme tady naposledy měli velbloudy. Tenhle týden se končí srpen, a tak si myslím, že by to chtělo něco ještě exotičtějšího. Což takhle dát si binturonga? Nemyslím k jídlu, ale jako průvodce posledním srpnovým týdnem. V tom je totiž binturong neskonale šikovný, neboť je vybaven chápavým chlupatým vodítkem, a navíc ještě skvělým voňavým parfémem. Ještě než si s binturongem vyjdeme na procházku, předkládám následující kvizovou otázku. Čím binturong nepohrdne?

a) buchtami
b) bonbony
c) zralými banány či mangy
d) koktejly
e) jablečnými koláči

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Vidění sv. Terezie


Týden uplynul a zase je tu neděle se svým rozjímáním. Rozhodl jsem se, že s pomocí knížky Simona Coxe navážu na předchozí povídání o sv. Bedovi povídáním o sv. Terezii. Co mě na sv. Terezii tak zaujalo? Zkuste si to v tom textu najít.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  101  102  103  104    105    106  107  108  109 . . . . . . . . . .  154  155  156  157  158   »