« strana 228 »

Všichni žili ve stejné době

rubrika: Populárně naučný koutek


V oblasti Paluxy River se prakticky nevyskytuje kompaktní hornina o mocnosti několika metrů. Skládá se z velmi mnoha různých, nad sebou uložených vrstev. Ty jsou rozdílně silné a velmi se liší pevností. Lze zde nalézt vrstvy velice tvrdé skály a více či méně zpevněné suti. Vypadají jako cibulové slupky. Všechny horninové vrstvy jsou každopádně od sebe výrazně oddělené, a proto nemohly vzniknout ve stejné době ani příliš pomalu, postupně.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Fosilní kladivo

rubrika: Populárně naučný koutek


V oblasti Paluxy River poblíž Glen Rose (Texas) se už celá desetiletí nacházejí otisky lidských nohou a také bot hned vedle zkamenělých dinousařích šlápot. Kromě toho zde bylo také nalezeno staré zvětralé kladivo se zlomenou násadou, které našla rodina Hahnových v roce 1934 poblíž texaského městečka jménem London. Z fosilního kladiva trčel ze skály pouze konec zlomené násady. Hlava kladiva a dřevěné topůrko byly původně celé obalené pevnou vrstvou vápence.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Viditelná pohádka

rubrika: Pohádky


Tahle pohádka není o princezně, ani o princi, ani o neviditelném čertovi - a možná právě proto je viditelná.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nový začátek

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Proč v ČEZku auta nejezdí na slunce?

rubrika: Pel-mel


ČEZ se chystá vybudovat rozsáhlou síť dobíjecích stanic pro elektromobily a elektrokola. Chtělo by se říct zaplaťpánbůh za včasné prozření po desetiletí spánku. Jenže nejde o prozření a nikdo se ze snu ještě neprobudil.

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 7         


Přírodní katastrofa jménem člověk

rubrika: Pel-mel


Nadpis zahajovacího úvodníku tohoto týdne, ve kterém se májový květen překlopí do téměř letního června (v jehož polovině jsem se loni vrátil ze zdravotní dovolené), jsem do slova a do písmene převzal z názvu knížky od Franze M. Wuketitse, kterou jsem tady několikrát ocitoval a doprovodil komentáři. Vzhledem k tomu, že se kolem ní rozvinula dost urputná polemika, připojuji ještě jeden delší komentář.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Golden Brown

rubrika: Vinárna U Čerta


Kdysi v raném období své puberty jsem si oblíbil písničku Golden Brown od obskurní kapely The Stranglers.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Vyspělá technika stará celá ticíciletí

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak se již stalo mým zvykem, o víkendu navštěvuji své oblíbené knihkupectví Academia na Václaváku. Tentokrát se mi pod ruku přimotala pozoruhodná knížka of Hans-Joachima Zillmera, který byl nominován jako mezinárodní vědec roku 2002 (IBC) a je členem New York Academy of Sciences. Knížka se jmenuje Darwinův omyl a mimo jiné tvrdí, že archeologické vykopávky dokazují, že lidé a dinosauři žili ve stejné době. A to ještě není zdaleka všechno. Co mě však šokovalo, bylo, že jsem v ní opět narazil na Phaetona (zde se píše Faëthon alias Tiamat), den poté, co jsem tady o tom psal. A nejen na to. Jako by to morfogenetické pole skutečně fungovalo. Jedním z mých dalších zvyků je, že začínám od konce, a tak zde na neděli zrecykluji zajímavou pasáž téměř na konci knihy:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Phaeton (Lucifer, Urmart)

rubrika: Populárně naučný koutek


Phaeton je hypotetická planeta, která se nacházela mezi Marsem a Jupiterem a v důsledku jejího rozpadu se v tomto prostoru vytvořil hlavní pás planetek (asteroidů). Planeta byla pojmenována podle Phaetona, syna boha slunce Hélia. Podle starých řeckých bájí Phaeton jednoho dne navštívil svého otce, aby se ho zeptal, jestli je opravdu jeho synem. Ten mu to potvrdil a aby mu to dokázal, řekl, aby si něco přál, že mu to splní. Phaeton si přál řídit otcův zlatý vůz, na kterém jeho otec každý den jezdí od východu k západu. Heliovi se to však nelíbilo, protože se bál, že by Phaeton vůz neuřídil, ale couvnout už nemohl. Phaeton ho skutečně neuřídil, lítal nahoru a dolů a na zemi po něm zůstávalo spáleniště. Zeus se naštval a Phaetona (Faetóna) z vozu srazil bleskem. Mrtvého Phaetona našly vodní víly a pohřbily ho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  224  225  226  227    228    229  230  231  232 . . . . . . . . . .  280  281  282  283  284   »