Pro dnešní den jsem se po předchozím cituplně duševním vyčerpání v důsledku nadměrně náročného přechodu z larvy do motýla rozhodl zklidnit rozbouřenou čertí hladinu s pomocí již zde drahný čas nepovšimnutou živočišnou galerií Johna Lloyda a Johna Mitchinsona. Naposledy jsem z této kouzelné a britským humorem okořeněné zoologické zahrady zmínil ochechuli. Dnes, tedy vlastně včera, jsem se z internetových zpravodajských webů dozvěděl, že se má zatáhnout a ochladit, v důsledku čehož nás čeká invaze vos. „Jakápak invaze?“, znejistěl jsem. Neznám živočicha, kterého bych neměl alespoň kapku rád a skoro s každým si dokážu v jeho řeči popovídat. Jsou samozřejmě výjimky, jejich počet je však velmi malý. Jednou mě třeba naštvala kutilka obecná, ale jenom proto, že se pokoušela dost hlasitě kutit v mé institucionální pracovně. I s vosami si dokážu klidně popovídat, ačkoli na rozdíl od včel mě medem nemohou oblažit. A kromě toho, vosy začínají být protivné až na konci léta a my teď máme teprve začátek jeho náběhu.
Lucifer
27.05.2014, 00:00:16 Publikoval Luciferkomentářů: 18
Tenhle víkend tady bude klid. Vypouštím kouřovou clonu. Vlastně už letní, ačkoli to v kalendáři ještě napsáno není, ale ten hic. Žádná povídavá nálada, zatvrdil jsem se jako žulový kámen na podstavci indiferentní mohyly. Jediné, co ode mne můžete čekat, jsou ty těžko luštitelné kouřové signály.
24.05.2014, 00:00:21 Publikoval Luciferkomentářů: 26
To řekl tento týden v rádiu známý cestovatel Miroslav Zikmund. A pokračoval, že život je přesným součtem náhod. Jestli za přehození výhybky může prozřetelnost, osud, pánbůh – to není důležité. Faktem je, že člověk jede úplně jinam, než kam měl namířeno, říkal M. Zikmund, když vzpomínal na veletoče vlastního života. Náhoda ovlivňuje jednotlivé životy někdy neuvěřitelným, až bizarním způsobem. To by člověk nevymyslel, říkáme. Je přece známo, že ty nejabsurdnější příběhy píše sám život.
Stella
23.05.2014, 00:00:10 Publikoval Luciferkomentářů: 25
Mám takovou povídavou náladu, která se projevuje v tom, že mám chuť neustále něco povídat. Po včerejší rozlučce s kavárnou Satori, která se zde objevila dva roky a jeden den poté, kdy tu nic nebylo, to, co se během té rozlučky událo, ve mně začalo dozrávat. Prvním příznakem dozrávání toho jevu, který nastal ve chvíli, kdy, jak jste si možná ani nevšimli, jsem upadl do jakési hluboké trudnomyslnosti, je pocit, že bych se chtěl vypovídat. Nečekejte nějaký pokus o literární skvost či hlubokomyslné filosofické máchání ručičkama na všechny světové strany doprovázené bohorovným pokyvováním neskonalou moudrostí naducanou hlavičkou. Čekejte spíše takové téměř nanicovaté tlachání znovunarozeného dítěte.
22.05.2014, 00:00:11 Publikoval Luciferkomentářů: 10
„Tchyně Evropy“, jak nazývali Marii Terezii, neměla ráda Kateřinu Velikou. Kvůli carevnině nenasytnosti po dalších územích, ale také pro její nevázaný osobní život. Obávala se, že Kateřina uplatní své zkušenosti chlípné svůdnice při snaze získat na svou stranu syna Marie Terezie, Josefa II. Ale po matčině smrti se Josef II. rozhodl s Kateřinou uzavřít spojenectví kvůli hrozbě války s osmanskou říší. K nemalému překvapení všech a možná i ke svému vlastnímu, si osvícený panovník při návštěvě Ruska koupil otrokyni – malou Tatarku, již později nechal pokřtít a finančně zajistil její budoucnost. Jaký asi byl její další život?
15.05.2014, 00:00:14 Publikoval Luciferkomentářů: 18
Některé univerzity v arabském světě jsou prý zaměřené jen na studium koránu. Pro našince je těžké pochopit, jaký je pohled jejich absolventů na svět. Publikace s názvem Okcidentalismus má podtitul Západ očima nepřátel. Vnucuje se otázka: Neděláme chybu, když všechno poměřujeme jenom svou zkušeností? Co vůbec vede tolik mladých, inteligentních lidí „Východu“ k přesvědčení, že se „Západem“ se nedá spolupracovat, že se s ním musí jen bojovat? Může za to pouze náboženství? Existuje na obou stranách stejné množství předsudků? Podívejme se, jak rozdíly mezi Východem a Západem vysvětlují lidé, kteří oběma světům rozumí: Ian Buruma a Avishai Margalit.
06.05.2014, 00:00:18 Publikoval Luciferkomentářů: 15
Jak jste si jistě všimli, ponechal jsem oslavu prvního májového dne Stelle a jejímu pojednání o nejrůznějších zástupcích početných a velmi členitých rodin Hmyzových. Astře se z toho výčtu nejvíce zalíbili mravenci, a tak přispěchala s dodatečným videem o vybetonovaném mraveništi. Jak jsem si ve Věštecké středě posledního dne v dubnu postěžoval, že když už je první májový den zcela nesmyslně označen za Svátek práce, proč se tedy neslaví prací, ale neumětelským poflakováním, tak ti mravenci s pomocí Stelly a Astry vlastně dorazili jako na zavolání, jelikož reprezentují jednu z nejpracovitějších rodin Hmyzových. Ani dnes či zítra se k májovým oslavám nepřipojím, dostatečně vyčerpávajícím způsobem jsem si to odbyl už v Sobotní předmájové. Dnešní příspěvek z úplně jiného soudku je tento týden mým posledním, jelikož víkend jsem galantně přenechal Astře; za ty prvomájové mravence si to bezpochyby zaslouží. Vracím se ke knížce o manipulantech od Jana Jílka v návaznosti na její zde druhý vstup Lidé a manipulace II, přičemž ten třetí bude kromě rozdílu mezi hodnocením a názorem věnován asertivitě.
02.05.2014, 00:00:20 Publikoval Luciferkomentářů: 17
Před dvěma lety žil světový tisk předpokládaným koncem světa, jehož datum mělo být stanoveno mayským kalendářem. I to je jedním z témat Gregga Bradena, autora knihy Hluboká pravda. Braden vypráví „lidský příběh“, jak ho chápe on: geolog a vedoucí projektant počítačových systémů. (Zabývá se mimo jiné bezpečností internetu.) Napsal několik knih o vlastních archeologických objevech, luští staré texty… Jeho názory jsou ovlivněny příslušností k hnutí New Age. Přiznávám, že po zjištění tohoto faktu se mi do četby nechtělo. Ale když jsem si ověřila pravdivost skutečností, které Braden uvádí, také z jiných zdrojů, přečtení nelituji. Zásadně s autorem nesouhlasím v jednom názoru. V pohledu na nejstarší dějiny v tom smyslu, že podle Bradena PŮVODNĚ člověku nebylo vlastní násilí. Ale v tomto článku se chci podělit o nové poznatky získané na základě archeologických nálezů posledních let.
28.04.2014, 00:00:15 Publikoval Luciferkomentářů: 28
Vzhledem k předchozím reakcím na úvod k Digitální demenci od Manfreda Spitzera jsem se rozhodl pro dnešní páteční finále tohoto týdne ten úvod dorazit. Jak se již v poslední době stalo obvyklým, sobota bude velmi lehká, takové vyšumění týdne, a neděle nebude, ledaže by sem tam něco tak trochu došumělo. Zde je tedy tento týden poslední důležitá záležitost, jež vám jistě zvedne vaše šumivé digitální sebevědomí:
25.04.2014, 00:07:46 Publikoval Luciferkomentářů: 29
Jak jsem oznámil v předchozím téměř stenografickém zápisu svého návratu z velikonočního výletu, dostala se mi do jedné i druhé ruky již předem připravená knížka od Manfreda Spitzera, která pojednává o digitální demenci. V posledních dnech je to hned druhá knížka (první byla Lidé a manipulace od Jana Jílka), jež se dotýká jednoho z mých zde nejvíce probíraných kulturně společenských témat. Jak manipulace lidí, nejen v osobních vztazích, ale i prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, tak digitální demence prostřednictvím moderních vědecko technických pomůcek. Obojí svým způsobem představuje dva různé pohledy na totéž, což kdysi František Koukolík nazval „vzpourou deprivantů“ (viz třeba Vzpoura deprivantů a Rekapitulace vzpoury deprivantů).
23.04.2014, 00:00:10 Publikoval Luciferkomentářů: 25