« strana 212 »

Cikáda - Hmyz, který počítá

rubrika: Pel-mel


Všiml jsem si, že už nějakou dobu se zde nevyskytl nějaký zástupce hmyzu ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona. Poslední výskyt hmyzího zástupce se odehrál někdy v půlce léta v podobě mouchy, před kterou jsme měli tu čest seznámit se s pavoukem, motýlem a včelou. Všichni čtyři zástupci hmyzu jsou v naší domovině zcela běžní. Dnes přichází na scénu poněkud exotičtější člen této třídy šestinohých živočichů z kmene členovců, jenž se vyznačuje zajímavou matematickou schopností.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Antivěda

rubrika: Populárně naučný koutek


Antivěda je pojem označující "kritiku" vědy a vědecké metody. Představitelé antivědy popírají Mertonovy normy vědy a dokazují, že věda a vědecká metoda nejsou ani objektivní ani neutrální. Kořeny antivědy se objevují u J. J. Rousseaua, jenž v Rozpravě o vědách a uměních na jedné straně o vědě prohlásil, že ničí morálku a je neužitečnou a zhoubnou dovedností, nicméně na druhé straně obdivoval Francise Bacona, Isaaca Newtona a Reného Descartesa. Nepřítelem vědy obecně a Isaaca Newtona osobně byl anglický básník a malíř, nadto mystik a vynálezce William Blake, jenž prohlásil: "Newton, Bacon a Locke jsou tři velcí učitelé ateismu neboli Satanovy doktríny."

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Debilizace

rubrika: Pel-mel


Debilizaci lze definovat jako úmyslné i neúmyslné, cílené i necílené omezování nebo ničení pozitivně tvořivých, rozumových, citových a sociálních potřeb, s nimiž lidé přicházejí na svět, včetně omezování nebo ničení možnosti jejich dosažení. Debilizaci je možné považovat za druh mrzačení, amputaci přirozených lidských potřeb.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Sobotní harakiri

rubrika: Pel-mel


Občas jsem tady v sobotu oznamoval, že mám sanitární den. Jenže život je změna, a kromě toho, jak už jsem naznačil, od této chvíle mám do konce roku dovolenou. Sobotní sanitární den jsem tudíž na zkoušku změnil na sobotní harakiri, což je jistě o dovolené velmi jurodivá změna. Harakiri znamená v Evropě totéž co v Japonsku seppuku, a to je něco jako plátkování žaludku v průběhu japonské rituální sebevraždy. Nebudu zde sebevražedně plátkovat svůj žaludek, budu plátkovat kulturní harakiri naší společnosti z pohledu nezávislého pozorovatele. Jednoduše a zkrátka to naplátkuji tak, jak to denně prožívám. Bude to taková směsice všeho možného, žádnou systematičnost v tom nehledejte.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Asymetrie hmoty V - Symetrie a asymetrie

rubrika: Populárně naučný koutek


Předchozí část byla věnována mezerám ve vědeckém poznání, které se podle Gleisera nikdy nezacelí. Symetrie jsou skvělý nástroj, ale nepředstavují finální zákony. Příroda je nádherná právě svou nedokonalostí. Za každou nedokonalostí se totiž skrývá mechanismus, jenž generuje komplexní struktury a složité chování. Dokonalá příroda by byla fádní a beztvará. Existovala by jenom v platónském snu, naprosto odtržená od reality. Podívejme se nyní na úlohu asymetrie v mikrosvětě.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Všechny velké věci tohoto světa jsou jednoduché

rubrika: Pel-mel


Jednoduchá strava (méně je někdy více) je jedním z faktorů, ovlivňujících očekávanou délku života. A jak se dostat na cestu zjednodušení stravy? Podívejme se na ty, kdo tomu rozumí. Například o Leonardovi da Vinci se říká, že se živil výhradně ovocem. To je totiž ideální potrava pro mozek, díky přírodní a okamžitě použitelné fruktóze. Můžeme se jen domnívat, že se díky tomuto způsobu stravy stal tak geniálním vynálezcem.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Stáváme se tím, co trávíme

rubrika: Pel-mel


V předchozí části o zdravé výživě bylo řečeno, že méně často znamená více. Jak by mělo vypadat složení přiměřené denní dávky potravy? Lanz poněkud poopravil skladbu předkládanou odborníky na stravování a došel k tomuto závěru: 60-70 % vody, 20-40 % sacharidů, 2-10 % bílkovin, 0-5 % tuků. Pojďme se tedy podívat, jak lze toho dosáhnout a jak probíhá naše trávení.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  208  209  210  211    212    213  214  215  216 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »