« strana 213 »

Pro každého živočicha existuje vhodná strava

rubrika: Pel-mel


Abychom snadněji našli východisko z té obrovské změti polopravd (viz Zdravá výživa), zamysleme se nad původem lidské rasy. Jak vlastně žili naši dávní předkové? Tehdy, kdy ještě nebyly konzervy, pěstování dobytka, pušky ani oheň? Věříme-li v evoluční teorii, obešli se lidé statisíce let i bez těchto výdobytků. Například oheň prý začali využívat až 4000 let před Kristem. Neznali ani lov, rybolov, ani konzervování potravin. Co vlastně jedli tito lidé, kteří koneckonců přežili statisíce let?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Piknik u cesty

rubrika: Povídání


Přesně před týdnem odešel Boris Natanovič Strugacký, téměř jednadvacet let po svém bratrovi Arkadiji Natanoviči Strugackém. Arkadij vystudoval Vysokou školu cizích jazyků, kde si vybral orientalistiku a japonštinu. Boris vystudoval na univerzitě v Petrohradě fakultu fyziky a mechaniky a začal pracovat na Pulkovské hvězdárně taktéž v Petrohradě. Jejich díla, která jsou obvykle řazena do sci-fi literatury, patřila už někdy od konce sedmdesátých let minulého století mezi má nejoblíbenější.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Zdravá výživa

rubrika: Pel-mel


Správný pohyb je prvním krokem na cestě ke dlouhému životu bez nemocí. Kdo po ní jde, ten se učí lépe znát své tělo a postupně začíná chápat jeho reakce. Například tučný oběd leží dlouho v žaludku, člověk je po něm unavený a necítí se dobře. Takové stavy jen zatěžují organismus a je radno se jich vyvarovat. Ale jaká výživa je tedy zdravá a prospěšná?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Cholesterol - Strašák nebo přítel?

rubrika: Populárně naučný koutek


Strach z cholesterolu, který se podařilo zdravotnické osvětě vytvořit z obavy před onemocněním srdce a cév, vedl k masovému a úzkostlivému vyřazování nejenom másla, ale i vajec z jídelníčku. Avšak cholesterol je naprosto nezbytný a potřebný pro vytváření všech steroidních hormonů v lidském těle, pro výstavbu buněčných membrán a zejména pro vytváření a udržování nervových vláken, jichž máme v mozku několik desítek kilometrů, takže spotřeba cholesterolu je značná.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Na světě se občas stává...

rubrika: Vinárna U Čerta


Do hlavy mi proudí neustále stejná píseň...

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Achilleus, Adam a Eva

rubrika: Filosofický koutek


Na závěr knížky Filosofie tváří v tvář zániku od Milana Machovce je zařazen dodatek ve formě podrobného rejstříku mytologických postav, jenž do nového vydání Machovcova díla zařadili jeho dědicové. Tento rejstřík navazuje na poslední kapitolu, kterou Machovec nazval Lidstvo nemůže přežít bez prohloubení ženských složek lidství, a zabývá se projevy patriarchátu v mytologii. Jako ukázku jsem vybral tři mytologické postavy, tou první je není nikdo jiný než Achilleus (latinsky Achilles), jeden z největších hrdinů Řeků, a zbývající dvě jsou Adam a Eva. Nejdříve něco z úvodní poznámky autorů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Rypoš lysý - Zubatý termit

rubrika: Pel-mel


Vyhlašuji mimořádný den klidu. Proč? Vždyť je čtvrtek a žádný svátek! Vtip je v tom, že dnes mám něco jako "double vacancy" čili dvojitou dovolenou. Jak jsem k tomu přišel? Do konce roku mi zbývalo vybrat 26 dní dovolené a naše instituce s pomocí jakéhosi zákona rozhodla, že si je musím vybrat, protože jinak bych asi padl únavou. Započal jsem minulý čtvrtek a kromě čtyř posledních dní v listopadu mám dovolenou až do konce roku. A dnes byl ještě navíc kvůli opravě střechy vyhlášen zákaz vstupu do budovy, kde se nalézá moje pracoviště, a všichni dotyční pracovníci mají nařízenou práci z domova. Abych si ten dvojitý pracovní klid užil ještě lépe, rozhodl jsem se opět navštívit zoologickou zahradu Johna Lloyda a Johna Mitchinsona a pokochat se jedním z nejroztomilejších zvířátek naší planetární fauny.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  209  210  211  212    213    214  215  216  217 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »