« strana 146 »

Síla tradice - Kateřina Veliká

rubrika: Pel-mel


(Pár klepů o Sofii Augustě Friederice von Anhalt – Zerbst…)

 

Manžel krásné Kateřiny, carevič Petr, sice nedbal o svou krásnou ženu, ale zato měl rád milenky, psy, cínové vojáčky i panenky. Občas se Kateřině udělalo špatně, když páchnoucí psy proháněl bičem po komnatě a jako jejich velitel si s nimi hrál na vojáky. O říši se vždycky někdo postará. Dlouho ji řídila Petrova teta Alžběta – Jelizaveta. Ale skutečné změny v Rusku nastaly, až když se Kateřina chopila vlády po náhlé mužově smrti.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 30         


První jarní sobotěnka

rubrika: Pel-mel


Ve čtvrtek jsme byli poctěni příchodem astronomicky definovaného první jarního dne. Přitančil k nám tak vehementně, že si jeden, a možná i dva mohli myslet, že není prvním jarním, ale spíš prvním letním dnem. Kam oko dohlédlo, všude padaly teplotní rekordy, ženštiny se omotávaly L-TKHáčkami (TKH je zkratka pro tlustý krční hadr, L znamená letní) a pátek to dorazil ještě tepleji, že si jeden, a možná i dva mohli myslet, že dochází k nějaké homosexuální revoluci, No a teď přichází první jarní sobota, má vroucně očekávaná sobotěnka, na níž jsem již předem ohlásil návštěvu svého třetího mystického poutního místa, keltského oppida Závist, jež se nachází na pravém břehu Vltavy, oproti Zbraslavi na břehu levém téhož vodního toku. Jenže…

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 35         


Horký vesmír II

rubrika: Populárně naučný koutek


V první části věnované horkému vesmíru byla představena zajímavá část životního příběhu amerického fyzika ukrajinského původu George Gamova, jenž stál u zrodu fyziky vesmíru v embryonálním stavu krátce po velkém třesku a zároveň u počátku skonu modelů stacionárních vesmírů. Druhá část je věnována tomu, s čím Gamow a jeho studenti přišli a jaký další vývoj pohledu na náš vesmír tím zažehli.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Tópry fojak Schweik

rubrika: Povídání


Svrbělo mě to už po celém těle, a tak jsem se rozhodl, že nakouknu do nejspodnějšího sklepního šuplíku, jestli je můj odvěký kamarád Rouper de Clotrimazol stále ještě na živu, a pokud ano, zda je ještě při smyslech. Naživu byl, ale jeho smysly byly hodně chabé. Roupera s tak ochabenými smysly jsem snad ještě nikdy neviděl. Tedy jednou ano, ale to bylo krátce potom, když jsem ho přivedl na svět. Ani jsem se přitom nedivil, jelikož jsem při jeho porodu měl také silně ochabené smysly i nesmysly…

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 22         


Horký vesmír I

rubrika: Populárně naučný koutek


Obraz stacionárního vesmíru získal ve Velké Británii takovou publicitu, že se o jeho rivaly veřejnost příliš nezajímala. Přitom po roce 1948 rostl zájem vědců o model s velkým třeskem, především o to, co se mohlo ve vesmíru dít v dobách, kdy byl mnohem hustší a teplejší než dnes. Pionýrské kroky v úvahách o fyzice vesmíru v embryonálním stavu udělal už Lemaître, ale byl to především sovětský emigrant původem z Ukrajiny George Gamow se svými studenty, kdo razil tu nejužitečnější a nejsprávnější cestu zkoumání vesmírné minulosti.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Vlastivědná vycházka

rubrika: Povídání


K dnešnímu tématu mě přivedla kniha o kasematech a katakombách, o tajemném podzemí. V té souvislosti jsem si vzpomněla na slovo jamníci. Tušila jsem, že se tak kdysi říkalo dobyvatelům rud, ale už jsem si nebyla jistá. V žádném z dostupných výkladových slovníků, ani v etymologickém, jsem toto slovo nenašla. Na internetu se slovo jamník objevovalo nejprve pouze v souvislosti s jezevčíky. Ale brzy jsem zjistila, že zdaleka nejsem sama, komu se toto pojmenování zalíbilo, a že o jamnících – jemnících, rudnících, ministeriálech, zlatnících - psali už mnozí a psali o nich dobře. Doporučuji vyhledat např. povídání o bekyních a jim podobných zastáncích svérázného sympatického uctívání Boha. Obřady se konaly v jamách (zemljankách) a v jeskyních.

 

Ale teď se chvíli budu tvářit vážně.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 27         


Stacionární vesmír

rubrika: Populárně naučný koutek


Po Gödelově rotujícím vesmíru, jenž sice nereprezentoval náš skutečný vesmír, ale přesto přinesl zajímavé podněty, jež byly zúročeny v moderních modelech vesmíru, se dostáváme do období těsně po skončení druhé světové války. Tehdy se kupodivu zrodil ještě konzervativnější model vesmíru, než byly ty statické, jenž dostal název stacionární vesmír. V padesátých letech minulého století se teorie stacionárního vesmíru pokládala za vážného soupeře kosmologií s „velkým třeskem“ (Big Bang), jak je posměšně v rozhlasovém pořadu o vesmíru z pohledu astronomie na třetím programu BBC nazval britský astronom Fred Hoyle v roce 1949. Hoyle byl vášnivým zastáncem stacionárního vesmíru, na jehož vývoji se podílel spolu s dalšími dvěma slavnými postavami moderní kosmologie rakouského původu, Hermannem Bondim a Thomasem Goldem, s nimiž se sešel v Cambridgi. Na druhé straně barikády se objevil významný americký fyzik ukrajinského původu George Gamow. Jak jistě víte, tento souboj nakonec na celé čáře vyhrál Big Bang, Fred Hoyle se s tím však až do své smrti nesmířil.  

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 20         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  142  143  144  145    146    147  148  149  150 . . . . . . . . . .  348  349  350  351  352   »