« strana 139 »

Vztahy, Produševnělé jitro a Dávnověká

rubrika: Poetický koutek


Tři ledoví muži nás zvolna s jistým předstihem opouštějí, aby zcela smysluplně dali májovému času volný běh, a tak jsem se rozhodl, že je vyprovodím třemi básničkami. První dvě jsou od mého dvorního prokletého básníka Charlese Baudelaira (už tady byl dvakrát, naposledy Víno hadrářů a Má bohéma), třetí je moje. Ve výběru nehledejte žádné souvislosti; ale pokud vám to nedá, tak tam možná nějaké najdete, ale jenom proto, že budete chtít. Přeji hezké prožití dalšího na chvíli přetnutého májového času i nečasu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Jeden dávný jarní den

rubrika: Povídání


Vítr rozfoukával lidem pláště, slunce tuatam propíchlo řídký mrak, nad údolím se vznášel dým z lokomotiv, a jejich píšťaly morseovkou opakovaly slovo dá la va. Vzduch byl plný bílých kvítků - byl jarní den, v němž stromy ještě dovolí, abys mohl prohlédnout jejich větvemi na protější stranu.

 

Astra


Celý článek »

komentářů: 9         


Lidé a manipulace III – Hodnocení versus názor a asertivita

rubrika: Pel-mel


Jak jste si jistě všimli, ponechal jsem oslavu prvního májového dne Stelle a jejímu pojednání o nejrůznějších zástupcích početných a velmi členitých rodin Hmyzových. Astře se z toho výčtu nejvíce zalíbili mravenci, a tak přispěchala s dodatečným videem o vybetonovaném mraveništi. Jak jsem si ve Věštecké středě posledního dne v dubnu postěžoval, že když už je první májový den zcela nesmyslně označen za Svátek práce, proč se tedy neslaví prací, ale neumětelským poflakováním, tak ti mravenci s pomocí Stelly a Astry vlastně dorazili jako na zavolání, jelikož reprezentují jednu z nejpracovitějších rodin Hmyzových. Ani dnes či zítra se k májovým oslavám nepřipojím, dostatečně vyčerpávajícím způsobem jsem si to odbyl už v Sobotní předmájové. Dnešní příspěvek z úplně jiného soudku je tento týden mým posledním, jelikož víkend jsem galantně přenechal Astře; za ty prvomájové mravence si to bezpochyby zaslouží. Vracím se ke knížce o manipulantech od Jana Jílka v návaznosti na její zde druhý vstup Lidé a manipulace II, přičemž ten třetí bude kromě rozdílu mezi hodnocením a názorem věnován asertivitě.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


Vilík, Mája, Beruška, Aninka, Ferda, prostě – Hmyzovi

rubrika: Populárně naučný koutek


„Poměrná velikost mozku k celkové velikosti těla je hrubým měřítkem intelektuální úrovně živočicha. Mozek ‚tupého‘ potápníka zaujímá sotva jednu čtyřtisícinu celkového objemu brouka, mozek ‚bystrého‘ lumka asi jednu čtyřsetinu a mozek dovedné včelí dělnice už celou jednu stoosmdesátinu. Relativní velikost mozku je tedy úměrná vytříbenosti orientačních schopností, umění se učit, nadání pro řešení složitých situací, schopnosti přesného dorozumívání a úrovni společenské organizace. Nejdůležitější částí mozku jsou tzv. houbovitá tělíska, která jsou pro hmyz tím, čím je pro nás šedá kůra mozková. U včelí dělnice zaujímá toto centrum moudrosti celou jednu pětinu mozku, zatímco u matek a trubců je mnohem menší. Vysvětlujeme si to tím, že příslušníci ‚královské kasty‘ se nikdy v životě nesetkají s tak složitými situacemi jako jejich pracovité ‚poddané‘.“

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 11         


Věštecká středa posledního dne v dubnu

rubrika: Povídání


Takže zítra se konečně dostaví kalendářní První Máj, čemuž dnes bude předcházet hromadný odlet čarodějnic, což je od nich velmi hezké, poněvadž Máj je už od dob Karla Hynka Máchy nezpochybnitelným časem lásky. V českém kalendáři má dnes svátek Blahoslav, tudíž mi nezbývá než mu poblahopřát, jelikož blahoslavení budiž jurodiví duchem, neboť jejich jest království Májové. Můj přínos k této drastické transformaci ze závěrečného dubnového juchání čarodějnic k láskyplnému májovému muchlování bude však velmi pragmatický, lehce okořeněn mými již delší dobu ověřenými věšteckými sklony. V mém přínosu nicméně, ani nic více, neočekávejte nějakou systematičnost – bude totiž servírován způsobem, jenž připomíná chaotické poletování nudlí v bandasce.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Udělej si svůj vesmír

rubrika: Populárně naučný koutek


V předchozím pojednání o vesmírech (Vesmír z ničeho – Naše bídná budoucnost?), které jsem převzal z jiného zdroje, než ke kterému se opět vracím, jsem zkumuloval skoro všechno, co se k tomu tématu dá říci, k čemuž slouží i na konci uvedený seznam souvisejících článků. John D. Barrow má ve své knize ještě celou řadu zajímavých modelů vesmíru, každý z nich je obdařen něčím velmi pozoruhodným, ale jak už jsem v této sérii někdy předtím naznačil, celou tu vesmírnou encyklopedii zde překlápět nehodlám. Někdy pouze na něco zajímavého, jak od Johna D. Barrowa, tak ještě i od Lawrence M. Krausse, upozorním. S jedním takovým upozorněním, jež se týká šílené myšlenky, že dostatečně vyspělá civilizace může být schopna „vypěstovat“ úplně nový vesmír s pro život mnohem lepšími parametry, v němž se možná nacházíme i my, přicházím dnes. Až na odkazy týkající se strunové teorie plus jednoho kosmologa se v následujícím textu na žádný jiný odborný termín odkazovat nebudu. Vše podstatné je v tom předchozím pojednání:

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 17         


Místa, která by neměla být

rubrika: Pel-mel


Před dvěma lety žil světový tisk předpokládaným koncem světa, jehož datum mělo být stanoveno mayským kalendářem. I to je jedním z témat Gregga Bradena, autora knihy Hluboká pravda. Braden vypráví „lidský příběh“, jak ho chápe on: geolog a vedoucí projektant počítačových systémů. (Zabývá se mimo jiné bezpečností internetu.) Napsal několik knih o vlastních archeologických objevech, luští staré texty… Jeho názory jsou ovlivněny příslušností k hnutí New Age. Přiznávám, že po zjištění tohoto faktu se mi do četby nechtělo. Ale když jsem si ověřila pravdivost skutečností, které Braden uvádí, také z jiných zdrojů, přečtení nelituji. Zásadně s autorem nesouhlasím v jednom názoru. V pohledu na nejstarší dějiny v tom smyslu, že podle Bradena PŮVODNĚ člověku nebylo vlastní násilí. Ale v tomto článku se chci podělit o nové poznatky získané na základě archeologických nálezů posledních let.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 28         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  135  136  137  138    139    140  141  142  143 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »