V pátečním podletním preludiu jsem naznačil, jak to probíhá v našem mozku, když spíme. S pomocí Manfreda Spitzera, z jehož dílny zde v neděli velmi jurodivě zaujalo pojednání o multitaskingu, dnes bude tato záležitost podrobněji popsána. Je známo lidové rčení, že ráno je moudřejší večera, o čemž jsem se již mnohokráte přesvědčil. Náš mozek totiž ve spánku našeho těla, kdy se od okolních podnětů zcela odpojí, je přinejmenším stejně aktivní jako v bdělém stavu. Jeho aktivita je však zaměřena na zpracování, analyzování a katalogizování všeho toho, co v bdělém stavu přijal jako vnější informační tok. Nespíme proto, aby si odpočalo naše tělo, to lze efektivněji zvládnout i bez spánku, ani proto, aby si odpočal mozek, jelikož i to lze velmi úspěšně zvládnout ve stavu bdělosti, jak můžeme u některých jedinců běžně spatřit. Spíme proto, že náš mozek potřebuje „instalovat nové software“.
Lucifer
19.05.2014, 00:06:10 Publikoval Luciferkomentářů: 14
Zachování popřípadě resuscitace nových buněk ve starých mozcích byla vyřešena v předcházejícím pojednání o digitální demenci z dílny Manfreda Spitzera. Dnes, zcela nezvykle v neděli, kdy se na nás začínají valit téměř tropická vedra, tedy pokud naši slovutní meteorologové si, jak je u nich zcela obvyklé, opět nenadělali do kecek, přicházím s velmi důležitou záležitostí z téže dílny. Týká se toho, čemu jistě porozumějí ženy, totiž dělání několika věcí najednou, což se dnes nazývá multitasking. Problém, jemuž zde nyní bude vystaven jakýsi odborný posudek, ovšem nespočívá v přirozené schopnosti zkušených žen chovat v náručí dítě, vařit přitom svému jistě z práce velmi unavenému muži večeři, přemýšlet o štepování jeho ponožek a přitom sledovat v rádiu či v televizi, co se zrovna děje, aby věděly, co budou zítra „štepovat“ – ten problém spočívá především v paranoidních možnostech, které nabízí moderní mediální prostředky, totiž multimediálně blbnout na kvadrát.
18.05.2014, 00:00:19 Publikoval Luciferkomentářů: 31
Páteční preludium podletí
16.05.2014, 00:00:16 Publikoval Luciferkomentářů: 25
„Tchyně Evropy“, jak nazývali Marii Terezii, neměla ráda Kateřinu Velikou. Kvůli carevnině nenasytnosti po dalších územích, ale také pro její nevázaný osobní život. Obávala se, že Kateřina uplatní své zkušenosti chlípné svůdnice při snaze získat na svou stranu syna Marie Terezie, Josefa II. Ale po matčině smrti se Josef II. rozhodl s Kateřinou uzavřít spojenectví kvůli hrozbě války s osmanskou říší. K nemalému překvapení všech a možná i ke svému vlastnímu, si osvícený panovník při návštěvě Ruska koupil otrokyni – malou Tatarku, již později nechal pokřtít a finančně zajistil její budoucnost. Jaký asi byl její další život?
Stella
15.05.2014, 00:00:14 Publikoval Luciferkomentářů: 18
V předchozí části bylo naznačeno, kterak se v našem mozku tvoří paměťové stopy a k čemu jsou tyto struktury důležité. Pokud se totiž přestanou vytvářet, začíná mozek podléhat demenci a naše osobnost, duše, se zvolna vytrácí jako pára nad hrncem. Tato část je jakýmsi rozvinutím již zde předložených myšlenek podložených nedávnými vědeckými studiemi. Je cílena na „výchovu“ našich nových nervových buněk, jež se v protikladu k dřívějším představám v našem hipokampu mohou neustále tvořit. Důležitým závěrem z této části je, že pokud své nové nervové buňky, stejně jako ty staré, nechcete nechat odumřít, musíte stále hledat a objevovat nové tvůrčí myšlenkové podněty. Nestačí jen tak mechanicky přežvykovat předchozí vědomosti, doplňovat je biflováním něčeho dalšího z druhé ruky, řešit křížovky, mačkat čudlíky na všelijakých supermoderních digitálních přístrojích, monotónně přehrávat počítačové hry atd.
14.05.2014, 00:00:18 Publikoval Luciferkomentářů: 23
Do instituce, v níž se dodnes angažuji, jsem nastoupil na podzim roku 1987, tedy přibližně dva roky před pádem železné opony. Již do jejího pádu jsem se stihl zúčastnit jedné mezinárodní konference, ta se však konala ještě na naší straně železné opony. Bylo to na Slovensku ve Staré Turé a přítomni byli i kolegové z druhé strany téže opony. Jenže pak ta opona padla a nám se začínaly rýsovat možnosti navštívit mnohem význačnější konference tam, kam jsme před tím v drtivé většině neměli přístup. Moje první cesta na Západ vedla do Bochumi v západní části Německa. Odehrálo se to až v roce 1993 a na rozdíl od všech dalších konferenčních cest do dříve zakázaných zemí jsem tam cestoval vlakem.
13.05.2014, 00:00:17 Publikoval Luciferkomentářů: 10
V této části neurologické série, jež souvisí s digitální demencí, se po sanskrtských školách pojďme podívat na paměťové stopy. Pokud svůj mozek používáte aktivně a vnímáte, analyzujete a tvořivým způsobem interpretujete skutečnou realitu, aniž byste ho zbytečně oblbovali technickými hračkami, tvoří se v něm strukturální paměťové stopy, jež vám umožní se v té realitě náležitým způsobem vyznat. Váš duševní život bude na dostatečně vysoké úrovni a demence vám nemusí vůbec hrozit. A především: tím vším krásným a přirozeným, co vás obklopuje, se můžete náležitým způsobem kochat bez pocitu, že jste uzavřeni v nějaké paranoidní kleci.
12.05.2014, 00:00:18 Publikoval Luciferkomentářů: 13
(Láska, která doznívá)
11.05.2014, 00:00:29 Publikoval Luciferkomentářů: 7
Včerejší den byl nádherný. Sluníčko se občas skrylo za rozšafnými mráčky, některé se dokonce snažily tvářit i poněkud potemněle, tu a tam zafoukal chrabrý větřík, jenž poněkud ochabl, když jsem se ponořil do útrob Prokopského údolí. Už jsem tudy kráčel mnohokrát, ale tentokrát jsem v plné síle pocítil Máchův Máj. Mácha ale tudy nejspíš nikdy nechodil, zato zde prý kdysi poustevničil svatý Prokop pokoušený ďáblem. O jeho jeskyni jsem věděl, jenže v tomto rozpoložení jsem se rozhodl, že ho pro tentokrát pokoušet nebudu, a tak jsem se té jeskyni vyhnul širokým obloukem. Když jsem téměř na konci cesty procházel pod vysokými oblouky Pražského Semmeringu, slunce definitivně převzalo svoji vládu a já jsem si vzpomněl na báseň od Charlese Baudelaira, která se jmenuje stejně jako to slunce.
10.05.2014, 01:10:14 Publikoval Luciferkomentářů: 8
V návaznosti na předchozí pojednání o orientaci v prostoru v souvislosti s hipokampem dnes přicházím se sanskrtskými školami. Proč? Protože absolventi sanskrtských škol mají kromě jiného neuvěřitelný smysl pro orientaci v prostoru, jenž je založený na velmi náročném a pozoruhodném výcviku ve vnímání reality, z čehož se můžeme poučit.
09.05.2014, 00:11:27 Publikoval Luciferkomentářů: 5
Potěšilo mě zjištění, že je možné si v metru objednat celou vlakovou soupravu. Vážně o tom přemýšlím, protože bych tím vyřešila své veliké potíže s orientací v prostoru a zhusta i v běžné realitě. Pokud pojedu do Prahy jenom dvakrát za rok a budu hodně šetřit, musí se to podařit. Pronájem tramvaje není tak drahý, vlak bude stát asi o něco víc, ale vratné lahve už se mi v kuchyni začínají hromadit…
08.05.2014, 00:00:08 Publikoval Luciferkomentářů: 8
O digitální demenci zde již byly dvě části z úvodu jí se věnující knížky Manfreda Spitzera, druhá se jmenovala Digitální demence – Jde o naše děti. Podstatou této knížky je ukázat, že naše moderní vědecko technické výdobytky jsou jistě velmi užitečné, jejich použití však nemá nahradit funkci našeho mozku - nejkomplikovanějšího a nejdynamičtějšího orgánu našeho těla, sídla našeho vědomí. Pokud budeme svůj mozek zanedbávat, hrozí nám demence; tedy něco, na co jsem tady už vícekrát upozorňoval a nazýval jsem to odpojením od reality. S lidmi, kteří jeví nejrůznější příznaky odpojení od reality, se setkávám denně a mám pocit, že jejich počet neustále narůstá. Tito lidé se zpravidla vyznačují tím, že skoro veškerý jejich život spočívá v neustálém „ovládání“ digitálních přístrojů, nástrojů, šidítek atp., skutečnou realitu už skoro nevnímají. Pohled na ně je dost tristní a již v předchozích dvou úvodních částech bylo naznačeno, k jakým důsledkům se toto odpojení od reality může dopracovat. Demence je stav, ke kterému se v ještě nedávné době dopracovali pouze hodně staří lidé. Ale ani v tomto případě to není stav přirozený, jak jsem zde kdysi naznačil v příspěvku Dlouhá léta bez potíží a nemocí. Dnes se ale k demenci mohou díky digitálním technologiím propracovat i velmi mladí lidé. Podstata tohoto procesu z vědeckého hlediska je naznačená v této části.
07.05.2014, 00:00:09 Publikoval Luciferkomentářů: 7